Skip Navigation Links
انصراف از پیوندهای مرور
صفحه اصلی
درباره كانون
خدمات و تسهیلات
بخشنامه‌ها
کانون واحدها
انتقاد و پيشنهاد
تماس با ما
سوالات متداول
چاپ صفحهمعرفی سایت به هم دانشگاهی
دانشگاه‌های ایران
انصراف از پیوندهای مرور
عضویت‌و‌صدور‌کارت‌فارغ‌التحصیلی:
ثبت نام در سایت
عضویت رایگان
درخواست‌کارت‌شناسایی‌‌فارسی
درخواست‌کارت‌شناسایی‌‌انگلیسی
درخواست‌تمدید‌یا‌تعویض‌کارت
ویرایش اطلاعات شخصی
آخرین وضعیت صدور کارت
سوالات متداول
بازیابی رمز عبور
انتقادات مربوط به کارت
رمز عبور برای درخواست‌های پستی
فرم درخواست کارت شناسایی فارغ التحصیلی (غیراینترنتی-پستی)
مشروح برنامه‌ها و خدمات کانون
اخبار:
بازار کار و فرصت‌های شغلی
تحصیلات تکمیلی و تخصصی
تشکل‌ها و نظام‌های صنفی
نظام وظیفه دانشگاهیان
دانشگاه آزاد اسلامی
کانون فارغ التحصیلان
ثبت نام متقاضیان کار
گزارش تصویری:
عکس‌ها
فیلم ها
معرفی سايت به هم دانشگاهی
ایده های فارغ التحصیلان
 
واحد بین الملل دانشگاه آزاد در کابل افتتاح شد 
 
 

واحد بین المللی دانشگاه آزاد اسلامی در کابل طی مراسمی با حضور رئیس دانشگاه و مسئولان آموزش عالی افغانستان افتتاح شد.
دکتر عبدالله جاسبی یکشنبه شب در مراسم افتتاح شعبه بین الملل دانشگاه آزاد در کابل گفت: دانشگاه آزاد دارای 400 واحد دانشگاهی در ایران، چهار مرکز آموزش عالی بین المللی در چهار منطقه آزاد تجاری- صنعتی و چهار شعبه در انگلستان، امارات متحده عربی، افغانستان و لبنان است.
وی با اشاره به زمینه های مشترک و فراوان فرهنگی بین ایران و افغانستان نظیر زبان، دین، حسن همجواری، میراث تاریخی بر توسعه همکاری های علمی و پژوهشی بین ایران و افغانستان افزود: طی 28 سال گذشته 3 میلیون و 500 هزار نفر در دانشگاه آزاد در رشته های مختلف فارغ التحصیل شدند و یک میلیون و 500 هزار نفر هم در حال حاضر در واحدهای مختلف دانشگاهی در حال تحصیل هستند. رئیس دانشگاه آزاد یادآور شد: حدود 8 هزار رشته تحصیلی در گروه های علمی علوم انسانی، پایه، پزشکی، فنی و مهندسی، کشاورزی، علوم و هنر و معماری در دوره های کاردانی، کارشناسی، کارشناسی ارشد، دکترای حرفه ای و تخصصی دایر است.
دکتر جاسبی افزود: در سه دهه فعالیت دانشگاه آزاد موفق شدیم به اهداف تعیین شده دست پیدا کنیم و زیر ساخت های مورد نیاز دانشگاه و دانشجویان را به لحاظ کمی و کیفی تأمین کنیم و در دهه آینده باید به جذب و تامین کادر هیئت علمی مناسب و ارتقای علمی بیشتر دانشگاه توجه شود و باید سالانه بیش از 7 هزار عضو هیئت علمی استخدام شود تا کیفیت علمی و کارایی آموزشی بیش از گذشته ارتقا یابد.
محمد سرور دانش سرپرست وزارت آموزش عالی افغانستان نیز در این مراسم گفت : با ایجاد نخستین شعبه دانشگاه آزاد اسلامی در کابل، تعداد واحدهای آموزش عالی این کشور اعم از دولتی و خصوصی به 55 واحد رسیده است.
وی با اشاره به پیشینه تاسیس دانشگاه در افغانستان و تخریب زیرساخت های آموزشی در جریان نبردهای مسلحانه سی سال اخیر اعلام کرد: هم اکنون موسسات آموزش عالی افغانستان برای پذیرش دانشجو با اعمال فشارهای زیادی رو به رو هستند.
سرور دانش با استقبال از راه اندازی اولین واحد دانشگاه آزاد اسلامی در افغانستان، تاکید کرد: هدف از توسعه نظام آموزش عالی ایجاد تحول و پیشرفت در زیرساخت ها است که یکی از این راهها استفاده از تجارب آموزش عالی سایر کشورها است.
وی از علاقه کشورهای مختلف برای ایجاد مراکز آموزش عالی مطابق قوانین افغانستان استقبال کرد و از دانشگاه آزاد به عنوان یکی از مراکز آموزش عالی معتبر ایران در منطقه یاد نمود.
به گفته وی،هم اکنون در 55 مرکز آموزش عالی افغانستان حدود 90 هزار دانشجو در رشته های مختلف تحصیل می کنند که وجود این تعداد مراکز آموزشی پس از سه دهه جنگ های داخلی یک گام مهم رو به پیشرفت است.
وی با بیان این که دانشگاه آزاد اسلامی ایران به عنوان دومین دانشگاه خارجی پس از دانشگاه آمریکایی در کابل شروع به فعالیت کرد؛ افزود: اغلب موسسات آموزشی ما انتفاعی است، در حالی که دانشگاه آزاد به صورت غیر انتفاعی اداره خواهد شد.همچنین "فدا حسین مالکی" سفیر ایران در کابل راه اندازی شعبه دانشگاه آزاد را در افغانستان حرکت علمی بزرگ خواند و این تصمیم را برای دو کشور مفید و موثر دانست.
وی با اشاره به اشتراکات فراوان میان دو کشور، اظهار داشت: یکی از موضوعاتی که هر کشور را به قله ترقی می رساند؛ دانشگاه است که نمونه آن جمهوری اسلامی ایران است.
وی افزود: به همت مردم و رهبری نظام امروز در تمامی بخش ها جمهوری اسلامی ایران حرف برای گفتن دارد.
وی یادآور شد: این تحول زمانی موثر واقع شد که مردم به زیرساخت های آموزشی و جوانان به عنوان سرمایه آینده کشور توجه کردند.
مالکی ادامه داد: دانشگاه آزاد در ایران در حالی شکل گرفت که در یک فرصت کوتاه قله های ترقی را طی کرد و اکنون با 70 دانشگاه جهان مبادله فرهنگی دارد.
وی از دانشگاه آزاد اسلامی به عنوان اولین دانشگاه بزرگ حضوری در منطقه یاد کرد که با داشتن تجربه زیاد در عرصه های مختلف افتخاری برای جهان اسلام است.

دانشگاه آزاد اسلامي واحد کابل از ماه آتي براي دوره هاي کارشناسي و کارشناسي ارشد با توجه به علاقه افغان ها به تحصيل در اين دانشگاه و نياز افغانستان به رشته هاي مختلف با رقابت علمي از ميان متقاضيان به تحصيل، دانشجو مي پذيرد.
اولويت ايجاد رشته هاي تحصيلي براي دوره کارشناسي در رشته هاي "اقتصاد" و "مديريت" و کارشناسي ارشد نيز در رشته هاي "علوم سياسي" و "حقوق" مي باشد.
همچنين در صورت وجود متقاضي در رشته هاي "زراعت"،"برنامه ريزي شهري و روستايي" و رشته هاي علوم اجتماعي با گرايش هاي "مردم شناسي" و "جامعه شناسي" نيز دانشجو پذيرفته خواهد شد.
توسعه واحدهاي بين المللي دانشگاه آزاد، گسترش همکاري هاي علمي و آموزشي با کشورهاي همجوار، تامين و تربيت نيروي انساني ماهر و بازسازي افغانستان و جلوگيري از مهاجرت افغانها به ديگر کشورها براي ادامه تحصيل، از مهم ترين اهداف راه اندازي اين واحد آموزشي عنوان شده است.
گفتنی است، درصورت نياز، واحدهاي اين دانشگاه در ديگر شهرهاي افغانستان از جمله مزار شريف، هرات و قندهار در آينده تاسيس خواهد شد.


تاريخ ايجاد: 18/05/1389 05:34 ب.ظ
تاريخ آخرين اصلاح : 24/05/1389 03:29 ب.ظ