Skip Navigation Links
انصراف از پیوندهای مرور
صفحه اصلی
درباره كانون
خدمات و تسهیلات
بخشنامه‌ها
کانون واحدها
انتقاد و پيشنهاد
تماس با ما
سوالات متداول
چاپ صفحهمعرفی سایت به هم دانشگاهی
دانشگاه‌های ایران
انصراف از پیوندهای مرور
عضویت‌و‌صدور‌کارت‌فارغ‌التحصیلی:
ثبت نام در سایت
عضویت رایگان
درخواست‌کارت‌شناسایی‌‌فارسی
درخواست‌کارت‌شناسایی‌‌انگلیسی
درخواست‌تمدید‌یا‌تعویض‌کارت
ویرایش اطلاعات شخصی
آخرین وضعیت صدور کارت
سوالات متداول
بازیابی رمز عبور
انتقادات مربوط به کارت
رمز عبور برای درخواست‌های پستی
فرم درخواست کارت شناسایی فارغ التحصیلی (غیراینترنتی-پستی)
مشروح برنامه‌ها و خدمات کانون
اخبار:
بازار کار و فرصت‌های شغلی
تحصیلات تکمیلی و تخصصی
تشکل‌ها و نظام‌های صنفی
نظام وظیفه دانشگاهیان
دانشگاه آزاد اسلامی
کانون فارغ التحصیلان
ثبت نام متقاضیان کار
گزارش تصویری:
عکس‌ها
فیلم ها
معرفی سايت به هم دانشگاهی
ایده های فارغ التحصیلان
 
معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم: 
ایجاد دانشگاه‌های کارآفرین نیازمند تحول در سازوکارها و نیروی انسانی است 
 
 
  -
معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری حرکت به سمت دانشگاه‌های کارآفرین را نیازمند تحول در سازوکارها و نیروی انسانی دانست.
به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری آنا به نقل از رادیو گفت‌و‌گو، دکتر وحید احمدی، معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم، با اشاره به اینکه رویکرد حال حاضر دنیا به سمت دانشگاه‌های کارآفرین است، گفت: «در واقع دانشگاه‌ها، ماموریت‌ها و نگرش جدید دارند. نسل اول دانشگاه‌ها در دنیا آموزش محور بودند. نسل دوم پژوهش محور و در دنیای جدید، فعالیت دانشگاه‌ها بر مبنای کارآفرینی مطرح است.»
او با اشاره به اینکه برخی، کارآفرینی را با اشتغال‌زایی اشتباه می‌گیرند، گفت: «در حال حاضر در وزارت علوم، تحقیقات و فناوری این نگرش و برنامه را داریم که باید به سمت دانشگاه‌های نسل جدید حرکت کنیم. معنی دانشگاه کارآفرین این است که افرادی را تربیت کنیم که خلاق و نوآور باشند و هنگامی که از دانشگاه خارج شدند، بتوانند فضای جدیدی برای اشتغال‌زایی ایجاد کنند.»
معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم ادامه داد: «بعضی‌ها فکر می‌کنند منظور از این دانشگاه‌ها صرفا دانشگاه‌های علمی کاربردی و فنی است اما دانشگاه‌های کارآفرین فراتر از این مسائل هستند.»
او درباره اقدامات مورد نیاز برای حرکت به سمت دانشگاه‌های کارآفرین، گفت: «باید از نظر ساز و کارها تغییرات و تحول را ایجاد کنیم، بعد از آن زیرساخت‌ها و همچنین ساختار و نیروی انسانی را مورد تحول قرار دهیم. هم‌چنین آزمایشگاه‌ها و کارگاه‌ها و هم مراکز رشد و پژوهشی و ارتباط با صنعت را متحول کنیم.»
احمدی به مسئله قوانین و ارتباط زیرساخت‌ها با یکدیگر اشاره کرد و افزود: «باید اکو سیستمی را ایجاد کنیم که خلاقیت در آن توسعه پیدا کند تا همگرا باشند و یکدیگر را حذف نکنند. در کنار این مسائل باید نیروی انسانی لازم را نیز متحول کنیم. نیروی انسانی است که نظام آموزشی را هدایت و راهبری می‌کند و اگر همه ساختارها مهیا باشد ولی نیروی انسانی را نداشته باشیم، فایده‌ای ندارد.»
معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم، گفت: «وقتی گفته می‌شود دانشگاه باید کارآفرین باشد، هم دانشگاه باید کارآفرین باشد و هم نظام بیرونی باید نگرش کارآفرینانه به دانشگاه داشته باشد. اگر صنعت به سمت دانشگاه نیاید، باز اهداف محقق نمی‌شود زیرا عرضه علم و فناوری را داریم اما نظام بیرونی پذیرای این علم و فناوری نیست. همچنین باید برای پارک‌های علم و فناوری افرادی را تربیت کنیم تا بتوانند مدیریت کنند.»

 

دانش‌آموخته عزیز:

پیشنهاد می‌شود در صورت تمایل با کلیک روی این لینک، اخبار سایت را به هم‌دانشگاهی و دوستان خود معرفی کنید.

(این امکان برای افرادی که در سایت ثبت‌نام نموده‌اند، فراهم است.)

مترجم:  
منبع :
 

تاريخ ايجاد: 07/06/1395 06:23 ب.ظ
تاريخ آخرين اصلاح : 07/06/1395 01:54 ب.ظ