Skip Navigation Links
انصراف از پیوندهای مرور
صفحه اصلی
درباره كانون
خدمات و تسهیلات
بخشنامه‌ها
کانون واحدها
انتقاد و پيشنهاد
تماس با ما
سوالات متداول
چاپ صفحهمعرفی سایت به هم دانشگاهی
دانشگاه‌های ایران
انصراف از پیوندهای مرور
عضویت‌و‌صدور‌کارت‌فارغ‌التحصیلی:
ثبت نام در سایت
عضویت رایگان
درخواست‌کارت‌شناسایی‌‌فارسی
درخواست‌کارت‌شناسایی‌‌انگلیسی
درخواست‌تمدید‌یا‌تعویض‌کارت
ویرایش اطلاعات شخصی
آخرین وضعیت صدور کارت
سوالات متداول
بازیابی رمز عبور
انتقادات مربوط به کارت
رمز عبور برای درخواست‌های پستی
فرم درخواست کارت شناسایی فارغ التحصیلی (غیراینترنتی-پستی)
مشروح برنامه‌ها و خدمات کانون
اخبار:
بازار کار و فرصت‌های شغلی
تحصیلات تکمیلی و تخصصی
تشکل‌ها و نظام‌های صنفی
نظام وظیفه دانشگاهیان
دانشگاه آزاد اسلامی
کانون فارغ التحصیلان
ثبت نام متقاضیان کار
گزارش تصویری:
عکس‌ها
فیلم ها
معرفی سايت به هم دانشگاهی
ایده های فارغ التحصیلان
 
دانشگاه‌هایی در دل تبریز 
 
 
  هفته نامه فارغ التحصیلان:آذربایجان‌‌، از مهدهای فرهنگ غنی ایران در ادوار مختلف تاریخ بوده و سوابق مکتوب آن کافی است که این خطه را منبع الهام و تنویر دانش و فرهنگ ایران زمین معرفی کند. هر حکومتی نیز در ایران در هر دوره‌ای، به دلیل موقعیت استراتژیک و منابع انسانی موجود یا شهر تبریز را مرکز امور خود قرار می‌داد یا اینکه به آن نظر خاصی داشته است. در این گوشه از تاریخ، آذربایجان به موزه‌ای بزرگ تبدیل شد و رتبه‌های برتر علمی را در دنیا کسب کرد؛ دوره‌ای که در آن مراکز علمی بزرگی چون ربع رشیدی،‌ شام غازان و رصدخانه مراغه درخشیدند و به شهرت و اعتبار جهانی دست یافتند.

به رغم این، متاسفانه تبریز بعد از آن دوران طلایی، هرچند که مشاهیر بزرگی را به جامعه علمی تحویل داده است، اما دیگر آن فروغ گذشته خود را نیافت. دلیل آن را هم می‌توان در نبود مراکز قدرتمند دانش و امکانات مناسب برای پژوهش و تحقیق دانست. تا 60-70 سال پیش که دانشگاه تبریز تاسیس شد مرکزی علمی برای تحقق این امور وجود نداشت؛ در خرداد ماه 1326 بر اثر تحولات سیاسی منطقه، دانشگاهی به نام «آذربایجان یونیورسیتی» تاسیس شد اما پس از چندی بر اثر تحولات بعدی فعالیت آن عملا متوقف شد.

از طرف شخصیت‌های مختلف اقدامات همه جانبه‌ای برای تاسیس دانشگاه شکل گرفت و بلافاصله در دی‌ماه همان سال دکتر مصطفی حبیبی و دکتر خان‌بابا بیانی از دانشگاه تهران ماموریت یافتند تا برای تاسیس دوباره دانشگاه در تبریز، به این شهر عزیمت کنند. این هیئت پس از تائید لزوم تاسیس دانشگاه و پیگیری استاندار وقت و مردم آذربایجان‌، شش میلیون ریال بودجه برای تاسیس دانشگاه تصویب کردند. اما باز هم تغییرات هیئت دولت این اقدامات را مسکوت گذاشت تا اینکه با پافشاری دوباره سرانجام  دکتر بیاتی به ریاست دانشکده‌های ادبیات و پزشکی کار آموزش خود را شروع کردند‌.

تا تیرماه  1328 ساختمان‌های دانشگاه به شکل استیجاری در سطح شهر پراکنده شد ولی به علت نیاز به تمرکز دانشگاه و توسعه آن در تیرماه همان سال در زمینی به مساحت 247 هزار متر مربع کلنگ بنای دانشگاه به دست دکتر زنگنه‌، وزیر فرهنگ وقت به زمین زده شد و بلافاصله 5 میلیون اعتبار برای شروع آن از طرف دولت تصویب و کارهای ساختمانی آغاز شد‌‌. اما به دلیل رسیدن فصل سرما‌، عملیات اجرایی نیمه کاره ماند تا اینکه در اردیبهشت ماه  1329 با آغاز فصل کار عملیات اجرائی هماهنگ با ساختمان بیمارستان 150 تخت خوابی شروع به فعالیت کرد و 15 سال بعد دانشکده‌های ‌پزشکی و کشاورزی و سپس سایر دانشکده‌ها به این محل نقل مکان کردند‌.

این دانشگاه در وادی امر با 2 دانشکده ادبیات و پزشکی شروع به کار کرد و با گذشت زمان دانشکده‌ها‌، آزمایشگاه‌ها‌، کارگاه‌ها‌، آموزشکده‌های آن یکی پس از دیگری تاسیس شدند و تبریز آهسته آهسته به جایگاه واقعی خود نزدیک شد. همچنین علاوه بر دانشگاه تبریز که بعدها به 2 دانشگاه یعنی تبریز و علوم پزشکی تبریز تقسیم شد دانشگاه هنر اسلامی‌، تربیت معلم آذربایجان‌، صنعتی سهند‌، آزاد اسلامی و سایر دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی نیز تاسیس شدند تا آذربایجان را به عنوان دومین شهر بزرگ دانشگاهی کشور پس از تهران و بزرگ‌ترین قطب علمی شمالغرب کشور مطرح سازند.


تاريخ ايجاد: 21/12/1389 09:40 ب.ظ
تاريخ آخرين اصلاح : 21/12/1389 05:11 ب.ظ