Skip Navigation Links
انصراف از پیوندهای مرور
صفحه اصلی
درباره كانون
خدمات و تسهیلات
بخشنامه‌ها
کانون واحدها
انتقاد و پيشنهاد
تماس با ما
سوالات متداول
چاپ صفحهمعرفی سایت به هم دانشگاهی
اخبار کانون
انصراف از پیوندهای مرور
عضویت‌و‌صدور‌کارت‌فارغ‌التحصیلی:
ثبت نام در سایت
عضویت رایگان
درخواست‌کارت‌شناسایی‌‌فارسی
درخواست‌کارت‌شناسایی‌‌انگلیسی
درخواست‌تمدید‌یا‌تعویض‌کارت
ویرایش اطلاعات شخصی
آخرین وضعیت صدور کارت
سوالات متداول
بازیابی رمز عبور
انتقادات مربوط به کارت
رمز عبور برای درخواست‌های پستی
فرم درخواست کارت شناسایی فارغ التحصیلی (غیراینترنتی-پستی)
مشروح برنامه‌ها و خدمات کانون
اخبار:
بازار کار و فرصت‌های شغلی
تحصیلات تکمیلی و تخصصی
تشکل‌ها و نظام‌های صنفی
نظام وظیفه دانشگاهیان
دانشگاه آزاد اسلامی
کانون فارغ التحصیلان
ثبت نام متقاضیان کار
گزارش تصویری:
عکس‌ها
فیلم ها
معرفی سايت به هم دانشگاهی
ایده های فارغ التحصیلان
 
 
بازدید اعضای کانون فارغ التحصیلان از سازمان مدیریت پسماند تهران  
 
 
  -
کانون فارغ التحصیلان دانشگاه آزاد اسلامی، در راستای رشد و ارتقای علمی دانش‌آموختگان، این بار بازدید علمی و تخصصی از سازمان مدیریت پسماند شهر تهران را برای اعضای این کانون به صورت رایگان برگزار کرد.
روز 27 اردیبهشت یک گروه 25 نفره از فارغ‌التحصیلان رشته های بهداشت محیط، محیط زیست، پزشکی، مدیریت شهری، زیست شناسی، شیمی، مهندسی منابع طبیعی به مجتمع پردازش و دفع پسماند آرادکوه واقع در کیلومتر 23 جاده قدیم تهران – قم و در جنوب شهر کهریزک رفتند تا از نزدیک با نحوه عملکرد این ادره و کارکنان آن آشنا شوند.
در ابتدای بازدید، کارشناس سازمان مدیریت پسماند به فارغ‌التحصیلان گفت: با رشد تکنولوژی و ماشینی شدن شهر تهران مردم دیگر مانند گذشته علاقه ای به پخت و پز با ظروف خانگی ندارند و این امر موجب تولید زباله های پلاستیکی شده است.
این کارشناس با اشاره به فعالیت تاسیسات مختلفی از جمله واحد های پردازش، سایت هوادهی تولید کمپوست، واحد های پالایش کمپوست، سامانه ریجکت سوز  و واحد تصفیه خانه شیرابه در مجتمع پردازش و بازیافت آرادکوه، اظهار داشت: در این مجتمع بخش عمده‌ای از پسماندهای تر (غالبا از نوع آلی) تحت عنوان (جریان زیر سرندی) پس از عبور از ادوات و تجهیزات خاص همچون خردکن‌ها، سرندها، دستگاه جذب فلزات و ... به عنوان ماده آلی اولیه تولید کمپوست جهت فرآوری و انجام فرآیندهای تکمیلی به سایت تخمیر هدایت می‌شوند. در این سایت از ماشین‌های همزمان برای انجام هوادهی پشته‌های کمپوست و نیز کنترل رطوبت مورد نیاز این پشته‌ها استفاده می‌شود. پس از گذشت مدتی حدود 2 ماه از زمان استقرار و فرآوری پشته‌ها در این سایت مطابق با آخرین روش‌های علمی جهان، مواد آلی قابل کمپوست به کود کمپوست تبدیل می‌شوند.
او با بیان اینکه واحدهای پردازش شامل 14خط بازیافت و پردازش پسماند هستند و از سال 1384 تاکنون با همکاری بخش خصوصی راه‌اندازی و به بهره‌برداری رسیده اند، به دانش‌آموختگان توضیح داد: علاوه بر پسماندهای تر ارسالی برای تولید کمپوست، جریان دیگری تحت عنوان جریان روسرندی نیز از خطوط پردازش خارج می‌شود. این جریان در واقع همان مواد باقی مانده در داخل سرندهای استوانه‌ای و غالبا از نوع پسماندهای خشک ارزشمند و غیرارزشمند هستند.  پس از جداسازی پسماندهای خشک ارزشمند از جریان روسرندی، این دسته از پسماندهای جداسازی شده، بازیافت و وارد چرخه تولید می‌شوند،‌ حال آنکه پسماندهای خشک غیرارزشمند در مرحله اول جهت تولید سوخت مشتق جایگزین و در صورت عدم وجود این قابلیت برای دفن بهداشتی ارسال می‌شوند. هم‌اکنون برای دفن این بخش از پسماندهای خشک، اولین سلول دفن بهداشتی کشور با ظرفیتی بالغ بر 600 هزار تن احداث شده که در طراحی آن از آخرین استانداردهای فنی و مصالح و تکنولوژی‌های نوین استفاده شده است.
کارشناس سازمان مدیریت پسماند در مورد واحد پردازش بیومکانیکال اظهار داشت:  این واحد به عنوان تز دکتری یک دانشجو از دانشگاه روستوک آلمان اجرا شد و سپس به صورت یک واحد بازیافت و پردازش تکمیل و مورد بهره برداری قرار گرفت. در این واحد بطور مستمر و روزانه، پشته‌سازی از تولیدات واحدهای شماره 1 و 2 پردازش، کارخانه کمپوست، کارکو و مواد خرد شده توسط دستگاه Z85، همراه با لوله گذاری و نصب فن‌های هوادهی انجام شده است. در این روش پسماند ریزدانه پس از جداسازی و خرد شدن، وارد فرآیند کمپوست‌سازی شده و پس از پشته سازی با هوادهی فعال یا غیرفعال در طی زمان به کپموست تبدیل می شود.
فارغ‌التحصیلان با حضور در سایت هوادهی و پالایش کمپوست، با فعالیتهای این قسمت نیز آشنا شدند. کارشناس این سایت به دانش‌آموختگان گفت: سایت هوادهی و پالایش کمپوست با مساحت 40 هکتار، بزرگترین سایت هوادهی کمپوست در خاور میانه است. این سایت شامل دو سایت هوادهی شماره یک و دو است. سایت هوادهی شماره 1 و 2 با وسعتی معادل 22 و 18 هکتار  به 7 دستگاه هوادهی یا تاپ ترن (Top Turn)  به منظور هوادهی پشته های پسماند تر حاصل از فرایند جداسازی در  واحد های پردازش مجهز است.
او در پایان افزود: پسماندهای تر حاصل از خطوط پردازش مجتمع آرادکوه به صورت مستقیم توسط تسمه نقاله به دو سایت هوادهی شماره 1 و 2 منتقل می شوند و در طول این مدت بنا به نظر آزمایشگاه کنترل کیفیت مجتمع آرادکوه، پشته های موجود در سایت ها توسط دستگاه های هوادهی زیر و رو شده تا کمپوست تولیدی از یکنواختی بیشتری برخوردار گردد. کمپوست تولیدشده در این سایت پس از طی مرحله رسیدگی به واحدهای پالایش کمپوست ارسال شده  و به سه خروجی کمپوست درجه 1، کمپوست درجه 2 و مواد ریجکت تقسیم می شود.
دانش‌آموختگان دانشگاه آزاد اسلامی جهت اطلاع از دیگر بازدیدها و خدمات کانون فارغ‌التحصیلان می توانند به سایت aiau.ir مراجعه کنند و یا از ساعت 8 صبح الی 18 با تلفن 88777502 تماس بگیرند.

 

دانش‌آموخته عزیز:

پیشنهاد می‌شود در صورت تمایل با کلیک روی این لینک، اخبار سایت را به هم‌دانشگاهی و دوستان خود معرفی کنید.

(این امکان برای افرادی که در سایت ثبت‌نام نموده‌اند، فراهم است.)

 

 

مترجم:  
منبع :
 

تاريخ ايجاد: 07/03/1395 05:39 ب.ظ
تاريخ آخرين اصلاح : 30/10/1395 12:28 ق.ظ