Skip Navigation Links
انصراف از پیوندهای مرور
صفحه اصلی
درباره كانون
خدمات و تسهیلات
بخشنامه‌ها
کانون واحدها
انتقاد و پيشنهاد
تماس با ما
سوالات متداول
چاپ صفحهمعرفی سایت به هم دانشگاهی
اخبار کانون
انصراف از پیوندهای مرور
عضویت‌و‌صدور‌کارت‌فارغ‌التحصیلی:
ثبت نام در سایت
عضویت رایگان
درخواست‌کارت‌شناسایی‌‌فارسی
درخواست‌کارت‌شناسایی‌‌انگلیسی
درخواست‌تمدید‌یا‌تعویض‌کارت
ویرایش اطلاعات شخصی
آخرین وضعیت صدور کارت
سوالات متداول
بازیابی رمز عبور
انتقادات مربوط به کارت
رمز عبور برای درخواست‌های پستی
فرم درخواست کارت شناسایی فارغ التحصیلی (غیراینترنتی-پستی)
مشروح برنامه‌ها و خدمات کانون
اخبار:
بازار کار و فرصت‌های شغلی
تحصیلات تکمیلی و تخصصی
تشکل‌ها و نظام‌های صنفی
نظام وظیفه دانشگاهیان
دانشگاه آزاد اسلامی
کانون فارغ التحصیلان
ثبت نام متقاضیان کار
گزارش تصویری:
عکس‌ها
فیلم ها
معرفی سايت به هم دانشگاهی
ایده های فارغ التحصیلان
 
کانون فارغ‌التحصیلان دانشگاه آزاد اسلامی برگزار کرد؛ 
سمینار شناخت بیماری‌های شخصیت و راه‌های جلوگیری از آن 
 
 
  -

کانون فارغ‌التحصیلان دانشگاه آزاد اسلامی در راستای بالا بردن مهارتهای زندگی دانش‌آموختگان این دانشگاه، پنجشنبه هفته گذشته اقدام به برگزاری سمینار «شناخت بیماری‌های شخصیت و راه‌های جلوگیری از آن» با هدف «انتخاب مناسب و همسان‌گزینی در ازدواج» کرد.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی فارغ‌التحصیلان؛ در این سمینار دکتر میرمحمد مجد روانپزشک، عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران و برنده جایزه یونیسف به خاطر دایر کردن مشاوره قبل از ازدواج در ایران در دو بخش سخنرانی و پرسش و پاسخ به دانش‌آموختگان دانشگاه آزاد اسلامی مهارتهای داشتن یک زندگی خوب را آموخت.


مولفه‌های شخصیت را بشناسیم
دکتر مجد در ابتدای سخنان خود با اذعان به اینکه بیماری‌های شخصیت درمان دارویی ندارند، گفت: در این سمینار از شخصیت به عنوان یک صفت صحبت نمی‌شود بلکه شخصیت به عنوان یک رفتار انسانی مطرح است.
او با اشاره به اینکه تمام زوایای شخصیت ما از مغزمان می‌آید، تصریح کرد: مغز انسان به دستور ژن کار می‌کند و خواستگاه اصلی شخصیت ما، ژنتیک است. دومین پارامتری که شخصیت ما را می‌سازد، آن چیزهایی است که از نسل‌های پیشینمان آورده‌ایم.
عضو هیئت علمی دانشگاه در ادامه اظهار داشت: تمام اتفاقاتی که در کودکی ما افتاده و تمام چیزهایی که یاد گرفته‌ایم، پارامتر سوم شخصیت ما هستند.
میرمحمد مجد با اشاره به اینکه آموزش عمومی در جامعه، شخصیت افراد آن جامعه را شکل می‌دهد، افزود: تمام آموزش‌هایی که در جامعه، کوچه و خیابان و حتی عابرین پیاده به ما می‌دهند جزو مولفه های شخصیت ما می‌شود؛ مثلا شخصی که از چراغ قرمز رد می‌شود، دچار بیماری شخصیت است.
این روانپزشک یادآور شد: خصوصیات کوچکی که افراد دارند و در آنها نهادینه شده است، شخصیت آنها را تعریف می‌کند؛ مثلا غذا خوردن، قسمتی از پارامترهای شخصیت است.
دکتر مجد در ادامه به پارامترهای دیگر شخصیت اشاره کرد: مهمترین افراد زندگی، والدین و کسانی که دوستشان داریم و از آنها الگو می‌گیریم، شخصیت ما را شکل می‌دهند؛ زیرا خصوصیت آنها را می‌گیریم، همانندسازی می‌کنیم و شبیه آنها می‌شویم.
شکل‌گیری شخصیت فرزندان از خانه تا جامعه
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران نقش خانواده در شکل‌گیری شخصیت را بسیار مهم دانست و تصریح کرد: واژه‌نامه‌ای که در خانواده به کار می‌رود، مهربانی‌ها، دعواها و مجادله‌ها و آنچه که در خانه اتفاق می‌افتد، جزو ساختار شخصیتی فرزندان می‌شود.
او در ادامه به مدل‌گیری به عنوان قسمت مهم شخصیت اشاره کرد و گفت: با ورود بچه‌ها به مهدکودک، رفتار مربیان و مدیران آنجا بخشی از ساختار شخصیت کودکان را می‌سازد و بعد از آن با ورود افراد به جامعه، تک‌تک افرادی که با آنها در ارتباط هستیم و حتی رفتار مسئولین یک جامعه از مولفه‌های سازنده شخصیت هستند.
پیشگیری راحت‌تر از درمان بیماری‌های شخصیت
میرمحمد مجد با تاکید بر پیشگیری از بیماری‌های شخصیت، گفت: وقتی شخصی مشکل شخصیت دارد باید 12لایه مغزش بررسی شود و این کار بسیار سختی است. بیماری‌های شخصیت فقط با روانکاوی چندین ساله امکان درمان دارند پس بهترین راه این است که مدل شخصیتی خوبی را برای ازدواج انتخاب کنیم و خانواده خوبی بنا کنیم. در خانواده درست رفتار کنیم تا شخصیت‌های سالمی پرورش دهیم و وارد اجتماع کنیم و در آینده انسانهایی با مشکلات شخصیتی نداشته باشیم.
اینترنت، پدیده جدید شکل‌دهنده شخصیت
مدرس کلاسهای مشاوره ازدواج در ادامه توضیح داد: شخصیت افراد جامعه، قبل و بعد از ظهور اینترنت دچار تغییر شده است. اینترنت با تمام مزایایی که دارد، دارای معایبی هم هست و باعث شده به خاطر استفاده نادرست از آن، خانواده‌ها دچار مشکل شوند.
او تصریح کرد: پارامتر بعدی تاثیرگذار در شخصیت، ماهواره و برنامه‌هایی است که از آن پخش می‌شود. اگر به درستی از تمام آن چیزهایی که ما در هزاره سوم از آنها اطلاعات می‌گیریم، استفاده نکنیم و اطلاعات مناسب کسب نکنیم، می‌توانند به شخصیت ما آسیب برسانند.
مجد در پایان از جسم و مسائل متافیزیکی به عنوان پارامترهای دیگر شخصیت نام برد و اظهار داشت: جسم، فیزیک بدنی، چهره، قد و مسائل بیولوژی روی شخصیت افراد بسیار تاثیرگذار هستند. همچنین ما از مسائل متافیزیکی و اطلاعات مذهبی مدل شخصیتی می‌گیریم.
12خصوصیت شخصیت سالم
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران در ادامه به 12خصوصیتی که شخصیت سالم دارای آن است اشاره کرد:
1- به‌طور معتدل از خود راضی است.
2- دیگران از او راضی هستند و در کنارش آرامش دارند.
3- عشق را به یک اندازه پخش می‌کند؛ نه کم و نه زیاد. در یک نگاه عاشق نمی‌شود.
4- در تمام جوامع می‌تواند با احساس لذت زندگی کند. تمام شرایط را می‌پذیرد و شاکی نیست.
5- نسب به هر محیط تازه‌ای به زودی سازگار می‌شود. این سازگاری بین 3 تا 30ساعت طول می‌کشد.
6- با تمام شرایط زندگی موجود سازگار است و احساس خوشحالی می‌کند. (صلح با واقعیت موجود)
7- غالبا هوش بالایی دارد.
8- غالبا درون دلش شاد است.
9- خواسته‌های تمام دنیا و مردم آن در رتبه یک برایش مهم است و خواسته‌های خودش در درجه دوم اهمیت قرار دارند.
10- نسبت به پروسه سنی تمام مراحل را درست طی کرده است. (توفیقات ما نسبت به سنمان، نشانه شخصیت سالم ماست.)
11- نسبت به جسمش توجه دارد.
12- معمولا عمر طولانی دارد.
بیماری‌های شخصیت را بشناسید
دکتر مجد پس از تشریح پارامترهای شخصیت و خصوصیات افراد با شخصیت سالم، چند نمونه از بیماری‌های شخصیت کلاس A را برشمرد و گفت: شخصیت سوءظنی یکی از بیماری‌های شخصیت است. این افراد غالبا به همه چیز منفی هستند. فکر می‌کنند دیگران به آنها خیانت می‌کنند، بددهن هستند و کتک‌کاری می‌کنند. این بیماری شخصیت قابل درمان نیست.
او در ادامه در مورد شخصیت‌های منزوی اظهار داشت: شخصیت‌های منزوی از اتاق بیرون نمی‌آیند. برعکس آنچه عامه مردم فکر می‌کنند، این افراد بعد از ازدواج خوب نمی‌شوند و حتی بدتر هم می‌شوند. این بیماری شخصیت هم قابل درمان نیست.
عضو هیئت علمی دانشگاه گفت: شخصیت‌های ضد اجتماعی، ضد قانون هستند، صفات بدی دارند و جامعه را به هم می‌ریزند این شخصیت‌ها هم معالجه نخواهند شد.
او شخصیت‌های نمایشی و نارسیستیک (خودشیفته) را به عنوان بیماری‌های شخصیت‌ کلاس B معرفی کرد و گفت: شخصیت‌های نمایشی رفتار بچه‌گانه دارند و گاهی بسیار عصبانی می‌شوند. شخصیت‌های نارسیستیک هم خیلی خودشان را دوست دارند، زندگی با آنها بسیار سخت است زیرا می‌گویند همه باید آن‌طور که من می‌خواهم رفتار کنند.
مجد در ادامه به بیماری‌های شخصیت کلاس C اشاره کرد و گفت: شخصیت‌های وسواسی، مرتب، منظم، خوش‌قول، بسیار دقیق، اخلاقی و کمال‌گرا هستند؛ زندگی با این افراد خسته‌کننده است. شخصیت‌های اجتنابی، از واقعیت اجتناب می‌کنند؛ ترسو هستند، اضطراب دارند و با واقعیت صلح نمی‌کنند. شخصیت‌های سادیستیک افرادی هستند که از آزار و اذیت دیگران لذت می‌برند و شخصیت مازوخیستیک هم افرادی هستند که از آزار و اذیت خودشان لذت می‌برند.
پرسش و پاسخ دانش‌آموختگان
دکتر مجد در پاسخ به سئوال یکی از دانش‌آموختگان درباره اینکه «آیا می‌‌توانیم لایه‌های شخصیت افراد را تغییر دهیم؟»، گفت: آنهایی که تا 7سالگی شکل گرفته است را نمی‌توان تغییر داد. اما لایه‌هایی از شخصیت که به تازگی شکل گرفته قابل تغییر است. پیشنهاد من این است که عزیزانتان را همان‌طور که هستند بپذیرید.
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران در پاسخ به این سئوال که «آیا جغرافیا در شخصیت افراد نقشی دارد؟»، گفت: بله. جغرافیای مختلف، شخصیت‌های مختلفی را می‌سازند. در زمان انتخاب همسر از جغرافیای شبیه خودتان انتخاب کنید تا در آینده دچار مشکل نشوید.
او در پایان در پاسخ به این پرسش که «چه درمانی برای تقویت افزایش اعتماد به نفس پیشنهاد می‌کنید؟» گفت: کمبود اعتماد به نفس عللی دارد که ابتدا باید آن علل را پیدا کرد، پس از درمان آن علل، اعتماد به نفس افزایش پیدا می‌کند.

 

 

دانش‌آموخته عزیز:

پیشنهاد می‌شود در صورت تمایل با کلیک روی این لینک، اخبار سایت را به هم‌دانشگاهی و دوستان خود معرفی کنید.

(این امکان برای افرادی که در سایت ثبت‌نام نموده‌اند، فراهم است.)

مترجم:  
منبع :
گزارش از: سمیرا بندگان

تاريخ ايجاد: 28/09/1394 05:59 ب.ظ
تاريخ آخرين اصلاح : 30/10/1395 12:28 ق.ظ