Skip Navigation Links
انصراف از پیوندهای مرور
صفحه اصلی
درباره كانون
خدمات و تسهیلات
بخشنامه‌ها
کانون واحدها
انتقاد و پيشنهاد
تماس با ما
سوالات متداول
چاپ صفحهمعرفی سایت به هم دانشگاهی
اخبار کانون
انصراف از پیوندهای مرور
عضویت‌و‌صدور‌کارت‌فارغ‌التحصیلی:
ثبت نام در سایت
عضویت رایگان
درخواست‌کارت‌شناسایی‌‌فارسی
درخواست‌کارت‌شناسایی‌‌انگلیسی
درخواست‌تمدید‌یا‌تعویض‌کارت
ویرایش اطلاعات شخصی
آخرین وضعیت صدور کارت
سوالات متداول
بازیابی رمز عبور
انتقادات مربوط به کارت
رمز عبور برای درخواست‌های پستی
فرم درخواست کارت شناسایی فارغ التحصیلی (غیراینترنتی-پستی)
مشروح برنامه‌ها و خدمات کانون
اخبار:
بازار کار و فرصت‌های شغلی
تحصیلات تکمیلی و تخصصی
تشکل‌ها و نظام‌های صنفی
نظام وظیفه دانشگاهیان
دانشگاه آزاد اسلامی
کانون فارغ التحصیلان
ثبت نام متقاضیان کار
گزارش تصویری:
عکس‌ها
فیلم ها
معرفی سايت به هم دانشگاهی
ایده های فارغ التحصیلان
 
 
سمینار مدیریت رفتار با جنس مخالف در ارتباط زناشویی 
 
 
خبرهاي كانون  -

کانون فارغ التحصیلان دانشگاه آزاد اسلامی در اواخر هفته گذشته و درچارچوب برگزاری سمینارهای این کانون ، با حضور خانم دکتر مرقاتی خویی ،  سمیناری با موضوع "مدیریت رفتار با جنس مخالف در ارتباط زناشویی"را در سالن علامه طباطبایی دانشگاه علوم پایه برگزار کرد.

رفتار جنسی دومین نیاز زن و شوهر ها در زندگی زناشویی است

دکتر مرقاتی خویی تنها سخنران این سمینار داری دکترای ارتقای سلامت جنسی از استرالیا و استادیار دانشکده علوم پزشکی است. او در ابتدای سخنانش با ذکر آیه ای از قرآن کریم مبنی بر اینکه ما انسان ها را از دو جنس آفریدیم تا در کنار یکدیگر به سکون و آرامش برسند اشاره کرد و بر لزوم نگاه علمی و دقیق تری به این نیاز انسان ها تاکید کرد.او در آغاز سخن کوشید تا تعریفی جامعی از ارتقای سلامت جنسی ارائه داد و گفت:"رفتار های جنسی در یک رابطه نزدیک و صمیمانه جنسی میان زن و شوهر تعریف می شود.این موضوع آنقدر مهم است که  خانواده ها و دختر و پسرها پس از مباحث مالی در یک خواستگاری به مقوله تمایلشان به بچه دار شدن می پردازند.پس این موضوع 50 درصد یک رابطه زناشویی را در بر می گیرد.به اعتقاد بعضی ها ماحصل یک رابطه جنسی باید به بارداری منجر شود ولی این تفکر در تمام دنیا رد شده و نظریه چندان مطلوبی نیست.امام غزالی می گوید مسایل جنسی یعنی یک رابطه دو طرفه جنسی میان دو نفر از جنس مخالف.در پس این رابطه هر دو فرد به لذت می رسند.البته معنای این لذت می تواند باروری و یا دلتنگی زن و شوهری باشد.برخی معتقدند که رابطه جنسی از باروری جدا نیست اما امام غزالی این دو را از یکدیگر جدا دانسته است"

 

تفاوت رفتار و میل جنسی

دکتر مرقاتی در تعریف میل جنسی و تفاوت های آن با رفتار های جنسی نیز گفت"در ابتدا باید دید میل جنسی چیست و در زندگی ما چه نقشی دارد.کلمات زیادی در مقابل با میل جنسی آمده است.مانند علاقه جنسی ،نیاز ، اشتهای ، در خواست ، تقاضا ، انگیزه... تمام این موارد را سیگنال های جنسی می نامند.معمولاً این سیگنال ها در افراد متعدد، متفاوت است.پس یک زن و شوهر در وهله نخست باید با این سیگنال ها آشنا شوند.کلمه علمی این سیگنالها را انگیزش می نامند.این انگیزش در مدت زمان کوتاهی انجام نمی گیرد گاهی اوقات در طول روز به شکل آگاهانه و نا آگاهانه بوجود می آید.این انگیزش در فرهنگ های مختلف به اشکال مختلف خودش را نشان می دهد.در کل باید گفت هر آنچه فرد را به سوی یک رابطه نزدیک و صمیمی جنسی همراه با انگیزه جنسی می برد را میل جنسی می نامند. این نکته را باید توجه کرد که میل جنسی لزوماً نباید به رابطه جنسی منجر شود"وی در باره رفتار جنسی نیز گفت" اگر بپذیریم که میل جنسی رفتاری فراتر از رابطه جنسی است.با لحاظ کردن این تعاریف می توانید از فضای عملکرد جنسی خارج شوید و شرم غلط موجود در این باره را نیز فرو ریزید. باید بدانیم که انسان ها تربیت نمی شوند برای استفاده و لذت جنسی دیگران بلکه باید تربیت شوند تا موجودات جنسی سالم باشند و از وجود خودشان لذت ببرند.زمانی که فردی ازوجود خودش لذت برد همسرش نیز که در کنار او است از با او بودن لذت خواهد برد." دکتر مرقاتی ادامه داد" تمام فعالیت ها و اعمال و پاسخ هایی که بیانگر نقش جنسیتی فرد است.حتی طرز رفتار و نوع پوشیدن لباس و آرایش مو در آقایان و خانم ها همگی رفتار جنسی فرد را شکل می دهند. همچنین هرگونه رفتاری که مشمول پاسخ جنسی در بدن باشد را نیز erotic behaviors می نامند.رفتار جنسی نیز الزاماً نباید به رابطه جنسی بینجامد. این رفتار در تعار ریف مختلف متفاوت است. در برخی تعاریف رفتار جنسی به روابطی گفته می شود که به قصد باروری صورت می گیرد در یک تعریف دیگر آمده ، تمام ویژگی ها و علایمی که انگیزهای غریزه زندگی را نشان می دهد را رفتار جنسی می نامند ". 

رفتار های جنسی covert و overt

دکتر خویی در بخش دیگر سخنانش گفت:"رفتار های جنسی به دو دسته تقسیم می شوند.یا عملکرد و Actionدر آنها وجود دارد که overt نامیده می شود.یعنی اعمال و رفتار جنسی که دیده می شود.دسته دوم رفتارهای جنسی covert هستند این رفتار ها دیده نمی شوند زیرا ذهنی هستند.این که فکر شود فرزندانمان تا روزی که ازدواج نکرده اند هیچ رفتار جنسی از خودشان نشان نمی دهند. فکر خام و غلطی است.این رفتار ممکن است به شکل overt انجام نگیرد اما همه آنها رفتار های جنسی covert را دارند.زیرا نمی شود جلوی ذهن و تکامل افراد را گرفت.پس در نتیجه تمام احساساتی که در پی انگیزه و افکار جنسی می آید نوعی رفتار جنس covert است.این تفکر غلط را که بچه ها و افراد پا به سن گذاشته موجودات غیر جنسی هستند را از ذهنتان دور کنید.البته به دلیل مشغله کاری ممکن است فردی نمی تواند دائم رفتار جنسی covert از خودش نشان دهند. باور غلط دیگر هم در باره مردان وجود دارد که باید تغییر کند زیرا مردان می توانند ماه ها جلوی رفتارهای جنسی covert و overt خود را بگیرند.احساسس های جنسی برای مرد و زن یکسان است اما نحوه مدیرت آن متفاوت است.مدیریت رفتار های جنسی یعنی جلوگیری از تبدیل شدن احساسات و رفتار های جنسی به عملکرد جنسی در خارج از فضای نرم و هنجارهایی که برایمان تعریف شده است. هرکسی باید توان مدیریت رفتارش را داشته باشد.این به معنای نیست که زنها درکنترول رفتارشان موفق تر از آقایان هستند وآقایان امکان کنترول خودشان را ندارند.این باور بسیار غلطی است.هر فردی جدای از جنسیت و مرد و زن بودنش می تواند رفتار های جنسی covert خود را مدیریت کند. "

محدودیت در بیان مسایل و مشکلات

وی در خاتمه سخنانش نیز گفت "همه ما مانند تمام انسان ها آفریده شده ایم.اگر تا کنون در باره مسایل جنسی سخنی به میان نیامده است به دلیل مهم نبودن این نیاز برای بشر نبوده است بلکه به دلیل نگرش ها فرهنگی موجود بوده است که موجب محدودیت در بیان آنها شده است" وی در توضیح علومی تخصصی که به این نوع روابط رسیدگی می کند گفت" مدیریت رفتار با جنس مخالف در رابطه زناشویی یک بعد مرکزی انسان است که شامل  رابطه جنسی ، هویت ، نقش جنسی ، گرایش جنسی ، محرک های جنسی ، لذت ، صمیمیت و باروری می شود. این موارد توسط تخیلات ، تفکر ، فانتزی های ، تمایلات ، باورها ، نگرش ها ، ارزش ها ، رفتارها ، عملکرد، نقش ها و ارتباطات ابزاری به انجام می رسد. امروز رشته ارتقای سلامت جنسی تمام این موارد و ابعاد را در بر می گیرد. البته این تخصص تحت تاثیرتعاملات بیولوژی فرهنگ ، اخلاق ، قانون ، مذهب و معنویت قرار دارد."

مترجم:  
منبع :
کانون فارغ التحصیلان دانشگاه آزاد اسلامی

تاريخ ايجاد: 24/10/1390 02:26 ب.ظ
تاريخ آخرين اصلاح : 25/10/1390 12:05 ب.ظ