Skip Navigation Links
انصراف از پیوندهای مرور
صفحه اصلی
درباره كانون
خدمات و تسهیلات
بخشنامه‌ها
کانون واحدها
انتقاد و پيشنهاد
تماس با ما
سوالات متداول
چاپ صفحهمعرفی سایت به هم دانشگاهی
اخبار کانون
انصراف از پیوندهای مرور
عضویت‌و‌صدور‌کارت‌فارغ‌التحصیلی:
ثبت نام در سایت
عضویت رایگان
درخواست‌کارت‌شناسایی‌‌فارسی
درخواست‌کارت‌شناسایی‌‌انگلیسی
درخواست‌تمدید‌یا‌تعویض‌کارت
ویرایش اطلاعات شخصی
آخرین وضعیت صدور کارت
سوالات متداول
بازیابی رمز عبور
انتقادات مربوط به کارت
رمز عبور برای درخواست‌های پستی
فرم درخواست کارت شناسایی فارغ التحصیلی (غیراینترنتی-پستی)
مشروح برنامه‌ها و خدمات کانون
اخبار:
بازار کار و فرصت‌های شغلی
تحصیلات تکمیلی و تخصصی
تشکل‌ها و نظام‌های صنفی
نظام وظیفه دانشگاهیان
دانشگاه آزاد اسلامی
کانون فارغ التحصیلان
ثبت نام متقاضیان کار
گزارش تصویری:
عکس‌ها
فیلم ها
معرفی سايت به هم دانشگاهی
ایده های فارغ التحصیلان
 
کانون فارغ‌التحصیلان دانشگاه آزاد اسلامی برگزار کرد 
سمینار مدیریت رفتار در ارتباط زناشویی 
 
 
  -

عدم آموزش صحیح در زمینه روابط زناشویی و راحت نبودن بحث راجع به این‌گونه مسائل، موجب شده تا زوجهای متعددی حتی پس از گذشت سالها از ازدواج در این زمینه دچار مشکل هستند. این‌بار کانون فارغ‌التحصیلان دانشگاه آزاد اسلامی سمینار «مدیریت رفتار در ارتباط زناشویی» را در روز پنجم مردادماه 96 با حضور خانم دکتر مرقاتی خویی استاد دانشکده علوم پزشکی دانشگاه تهران برگزار کرد.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی فارغ‌التحصیلان، دکتر مرقاتی خویی در ابتدای این سمینار با اشاره به آیه شریفه 21 سوره روم، گفت: حضور زن و شوهر در کنار هم مایه آرامش هردو است همانطور که در این این آیه آمده «خداوند برای شما از جنس خودتان همسری آفرید تا در کنار او به آرامش برسید و میان شما رأفت و مهربانی برقرار گردد».
استاد دانشکده علوم پزشکی دانشگاه تهران با بیان اینکه 24 نوع دوستی می‌تواند بین افراد برقرار شود، تصریح کرد: تعامل کلامی و اجتماعی یک نیاز و خواستگاه طبیعی انسان است که گاهی موارد بین دو جنس مخالف برقرار می‌شود و انواع دوستی‌ها را شکل می‌دهد، اما از 24 نوع دوستی، تنها در دوستی رمانتیک است که تمایل به جنس مخالف وجود دارد. این کشش نه در روزهای اول آشنایی بلکه در ماه‌های سوم تا ششم دوستی به وجود خواهد آمد.
وی سپس یکی از عوامل شایع در ازدواج‌های ناشیانه را برقراری رابطه و تجربه جنسی زودرس عنوان کرد و گفت: اگر مدت زمان ذکر شده برای شکل‌گیری یک رابطه صحیح طی نشود، رابطه به‌زودی تخریب خواهد شد، زیرا در محرک طبیعی و واقعی باید وابستگی وجود داشته باشد، و اگر برقراری رابطه ناشی از میل جسمی صرف باشد و زودهنگام و غیرقابل کنترل شکل بگیرد، هرگز به آن لذت عمیق و معنوی که انسان نیاز دارد و می‌خواهد تجربه کند، نمی‌رسد و این روابط به‌زودی پایان می‌یابد.
دکتر مرقاتی خویی در ادامه با طرح این سئوال که «آیا بدون عشق، رابطه زناشویی لذت‌بخش و رضایت‌بخش خواهد بود؟»، تاکید کرد: این سئوال را تنها فردی که عشق را هرگز تجربه نکرده خواهد پرسید. اما در پاسخ به این سئوال باید گفت که لذت جسمی شاید پیش بیاید، اما هیچگاه آن خوشایندی و تقدسی را که در طول تمام زندگی باید برای طرفین یادآور شود، نخواهد بود.
وی در ادامه انرژی جنسی را تشریح کرد و گفت: اولین عاملی که در زندگی زناشویی حرفی برای گفتن دارد، انرژی جنسی است. این انرژی از بدو تولد تا زمان مرگ در همه مردم وجود دارد و رابطه‌ای هم با محل زندگی افراد ندارد.
دکتر مرقاتی خویی با تاکید بر اینکه خودشناسی جنسی عامل مهم هدایت رابطه‌ زناشویی به شکلی صحیح است، عنوان کرد: باید به این خودشناسی برسید که انرژی جنسی‌تان زیاد یا کم است و بتوانید آن را به شکل صحیحی هدایت کنید. اگر این انرژی آگاهانه هدایت شود یک شکلی به خود می‌گیرد و اگر هدایت نشود شکلی دیگر. اگر در مسیر مثبت هدایت شود، می‌تواند در مسیر خودش به شکل سازنده‌ای عمل کند، جامعه امنی را به ارمغان بیاورد و تجارب تعاملات بین فردی ما می‌تواند به تجربه خوشایندی تبدیل شود. شخصی که کاملا به انرژی جنسی‌اش اشراف دارد و می‌تواند آن را در مسیر صحیح کنترل کنید، انسانی خودآگاه، سرحال، صمیمی، نوآور و خلاق و با اعتماد به نفس بالا خواهد بود و از زندگی‌اش لذت می‌برد. افرادی هم که کنترلی روی انرژی جنسی‌شان ندارند به افرادی منزوی و خجالتی تبدیل می‌شوند.
وی در ادامه تصریح کرد: شکوفا شدن انرژی جنسی در هر سطح و میزانی، وابسته به بستری است که در آن قرار گرفته است و برای به ظهور رسیدن یک تعامل جنسی باید بستر خاص و مناسبی برای آن انرژی وجود داشته باشد. دانشگاه بستر مناسبی برای این تعامل نیست مگر آنکه مدت زمان زیادی به آن اختصاص دهید.
دکترای تخصصی رفتارشناسی جنسی در مورد عوارض عدم شناخت انرژی جنسی و عدم کنترل آن، عنوان داشت: عادتها جنسی، اعتیاد‌ جنسی، آزارهای جنسی که در نزدیک به 40 درصد از موارد ناآگاهانه انجام می‌شوند و بیماری‌های انتقالی از عوارض این عدم شناخت هستند که ممکن است در اثر اعتمادهایی که روی تخته‌سنگ‌های ظریف ایجاد می‌شوند، باشند.
وی با ذکر مثالی 3 آیتم شکل‌گیری یک رابطه زناشویی را تشریح کرد: اگر انرژی جنسی را در سطح صفر همچون آسانسوری در لابی هتل در نظر بگیریم، هر شخص ممکن است با توجه به جنسیت، شرایط سنی و میزان انرژی‌اش در هر طبقه‌ای پیاده شود.
استاد دانشکده علوم پزشکی دانشگاه تهران در ادامه تصریح کرد: به رابطه زناشویی به عنوان یک رابطه مقدس نگاه کنید، رابطه اختصاصی که فقط برای ارضاء جسمی نیست و می‌تواند صمیمت و همدلی شما را بیشتر کند.
وی سپس معیارهای ارزیابی سلامت جنسی دو طرف را تشریح کرد و گفت: رضایت آگاهانه دو طرف یکی از مهمترین معیارهای سلامت جنسی است؛ این رضایت به کلام و بحث و گفتگو نیست و علائم و شاخصه‌هایی دارد. تساوی به معنای اینکه هر دو نفر بدون مسئله جنسیت حق و حقوق مساوی داشته باشند، احترام متقابل، اعتماد و امنیت از دیگر معیارهای سلامت جنسی است.
دکتر مرقاتی خویی تعهد، صمیمیت و علاقه را سه ویژگی عشق نامید و تاکید کرد: این ویژگی‌ها در افراد مختلف به صورت‌های گوناگون قابل ارزیابی است، اگر فردی قدرت تشخیص این ویژگی‌ها را ندارد با مراجعه به مشاور می‌تواند آنها را ارزیابی کند.
استاد دانشکده علوم پزشکی دانشگاه تهران در ادامه با تاکید بر اینکه رابطه زناشویی سالم در زندگی بسیار تاثیرگذار است، گفت: اگر رابطه جنسی خوب و سالمی داشته باشید  15درصد تضمین‌کننده زندگی خوب و در صورت رابطه زناشویی ناصحیح تا 70درصد مسئول تخریب زندگی شما است.
وی در مورد رفتار جنسی گفت: رفتار جنسی خیلی گسترده‌تر از تصوری است که تاکنون داشته‌اید. همه اعمال و پاسخ‌هایی که بیانگر جنسیت فرد است، هر رفتاری که شامل پاسخ جنسی در بدن فرد باشد و همه اعمال و پاسخ‌هایی که لازم است تا لقاح صورت بگیرد، از رفتارهای جنسی هستند.
سخنران سمینار از ظرفیت جنسی، انگیزش و کارایی به عنوان سه فاکتور  رفتار جنسی نام برد و گفت: ظرفیت جنسی آن چیزی است که می‌توانید انجام دهید، انگیزش شامل مواردی است که می‌خواهید انجام دهید و کارایی آن چیزی است که انجام می‌دهید. برای آنکه کارایی رابطه جنسی مناسب باشد باید بین انگیزش‌های جنسی طرفین هماهنگی وجود داشته باشد.
دکترای تخصص رفتارشناسی جنسی در بخش دیگر سخنانش گفت: رفتارهای جنسی به دو دسته تقسیم می‌شوند. اعمال و رفتار جنسی که عملکرد در آنها وجود دارد و  دیده می‌شوند overt نامیده می‌شود. دسته دوم رفتارهای جنسی covert هستند؛ رفتارهایی که دیده نمی‌شوند زیرا ذهنی هستند، همچون خیال‌پردازی‌ها و واکنش‌های روانی که در مقابل محرک‌های جنسی نشان داده می‌شوند.
دکتر مرقاتی خویی در پایان جلسه به پرسش‌های دانش‌آموختگان پاسخ داد.

 

 

 


دانش‌آموخته عزیز:

پیشنهاد می‌شود در صورت تمایل با کلیک روی این لینک، اخبار سایت را به هم‌دانشگاهی و دوستان خود معرفی کنید.

(این امکان برای افرادی که در سایت ثبت‌نام نموده‌اند، فراهم است.)

مترجم:  
منبع :
 

تاريخ ايجاد: 05/05/1396 10:44 ب.ظ
تاريخ آخرين اصلاح : 24/05/1396 12:08 ب.ظ