Skip Navigation Links
انصراف از پیوندهای مرور
صفحه اصلی
درباره كانون
خدمات و تسهیلات
بخشنامه‌ها
کانون واحدها
انتقاد و پيشنهاد
تماس با ما
سوالات متداول
چاپ صفحهمعرفی سایت به هم دانشگاهی
اخبار کانون
انصراف از پیوندهای مرور
عضویت‌و‌صدور‌کارت‌فارغ‌التحصیلی:
ثبت نام در سایت
عضویت رایگان
درخواست‌کارت‌شناسایی‌‌فارسی
درخواست‌کارت‌شناسایی‌‌انگلیسی
درخواست‌تمدید‌یا‌تعویض‌کارت
ویرایش اطلاعات شخصی
آخرین وضعیت صدور کارت
سوالات متداول
بازیابی رمز عبور
انتقادات مربوط به کارت
رمز عبور برای درخواست‌های پستی
فرم درخواست کارت شناسایی فارغ التحصیلی (غیراینترنتی-پستی)
مشروح برنامه‌ها و خدمات کانون
اخبار:
بازار کار و فرصت‌های شغلی
تحصیلات تکمیلی و تخصصی
تشکل‌ها و نظام‌های صنفی
نظام وظیفه دانشگاهیان
دانشگاه آزاد اسلامی
کانون فارغ التحصیلان
ثبت نام متقاضیان کار
گزارش تصویری:
عکس‌ها
فیلم ها
معرفی سايت به هم دانشگاهی
ایده های فارغ التحصیلان
 
به همت کانون فارغ‌التحصیلان دانشگاه آزاد اسلامی؛ 
سمینار «تاثیر تجارب دوران کودکی وروابط دوران بزرگسالی» برگزار شد 
 
 
  -
کانون فارغ‌‌التحصیلان دانشگاه آزاد اسلامی با همکاری فرهنگسرای آفتاب، درروز پنجشنبه20 آذر ماه سمینار «تاثیر تجارب دوران کودکی وروابط دوران بزرگسالی » را با هدف زندگی بهتر دانش‌‌آموختگان این دانشگاه و با حضور دکتر سعیده هادی، دکترای روانشناسی ازدانشگاه علامه طباطبایی ودانشگاه شریف برگزار کرد.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی فارغ‌التحصیلان، دکتر سعیده هادی درابتدا با بیان سوالی درمورد تعریف دلبستگی به بحث وبررسی پرداختند،وگفتند انسان نیاز داره که توسط دیگران دوست داشته شود وبه جز نیازهای فیزیولوژیکی اولی به نیازهای دیگری نیز نیاز دارد عشق،نیاز تعلق خاطر(دلبستگی) که درروانشناسی دراین زمینه زیاد صحبت میشه ونبود این نیاز زندگی برای فرد بسیار دشوار می شود. یک زوج وقتی ازدواج میکنن وصاحب فرزند میشوند رفتار اونها با هم وفرزند پایه واساس دلبستگی رو ایجاد میکنه واز پدر ومادر به عنوان اولین مراقبین فرزند میتوان نام برد .
وی پس از بیان توضیحاتی به تشریح این موضوع پرداختند که کودک از بدو تولد تا 6 ماهگی دردوره وابستگی به سر می برد. واز ماه ششم به بعد دلبستگی شکل میگیرد. وکودکان ازبدو تولد همه چیزرو میفهمند تمام رفتارهای مادر درحین شیر دادن را متوجه میشن واینها تماما اثبات شده است ونه تنها مادر بلکه پدر هم اهمیت دادند واگر بیشتر اسم مادر رو می آوریم به خاطر اینکه عمیق ترین پیوند فیزیو لوژیکی بین مادروفرزند هست وفرزند با ضربان قلب مادر آرام میگیرد چون ضربان قلب مادر براش آشنا هست ولی ضربان قلب پدر براش غریبه است وجالب این است که تا فرزند گریه میکند نیاز به آرامش داره وشنیدن اون ضربان قلب میدنش دربغل پدر فرزند دربدو تولد نیاز به ارتباط بیشتر با مادر دارد وحس امنیت براش ایجاد می کنه.
وی درادامه تاکید کرد که مادرها وپدرها نیاز به آموزش روانشناسانه دارند. فرزند نیاز به توجه به موقع دارد نه خیلی حساسیت زیاد ونه بی توجهی .مثلا زمانی که بچه گریه میکند به خاطر علتی هست (گرسنگی،درد شکم و...) که اینجا باید بهش توجه کرد. ودراین بین برخی مادران خیلی به بچه میرسند. کودک بین 6 ماهگی تا سه سالگی هیچ خاطری در ذهن ندارند.
دکتر هادی درادامه گفتند: ما سه شکل دلبستگی داریم(دلبستگی ایمن،دلبستگی ناایمن که این خود به دوقسمت تقسیم می شود اجتنابی، دوسوگراست). زمانی که فردی از ابتدایی که درشکم مادر هست مورد محبت وتوجه قرارمیگیرد هم از جانب مادر وهم جانب پدر وحتی دراون دوران مادروپدرو با جنین صحبت میکنند ،پدر به قراردادن دستهایش که منبع انرژی هستند برروی شکم مادر با جنین ارتباط میگیرد واین جنین زمانی که به دنیا می آید مورد توجه به موقع وکافی همین پدر ومادر قرار میگیرد ورشدمیکند این کودک دارای یک دلبستگی ایمن هست یعنی اینکه میبیند دنیایی که درآن پابه حیات گذاشته است ایمن میباشد.واین توجهات دوران کودکی در روابط بزرگسالی وی اثرگذارد این فرد هم خود خوب زندگی میکند وهم به دیگران فرصت زندگی خوب را میدهد. این افراد به راحتی ابراز محبت میکنند ، ودرفعالیتها وکارهاشون هدفمند هستند، رفتاروبرخوردی ثابتی دارند. افراد درسبک ایمن خوب ارتباط برقرارمیکنند، خوب به ارتباطشون ادامه میدهند ودرست هم یک ارتباط رو تمام میکنن.دسته دوم زمانی که افراد در بدوتولد موردتوجه والدین نبوده باشند به گریه ها و خنده ها وی به موقع پاسخ گفته نشده است دراین افراد دلبستگی نایمن اجتنابی شکل میگیرد این افراد درابرازوبروز محبت مشکل دارند وحتی کسی اگر بهشان محبت کند خودشان رو عقب میکشند وآن را امن نمیدانند ودوری میکنند وترس از ترد شدن دارند واگر وارد رابطه بشن دچار کارآگاه بازی میشن" اون کی بود ؟ با کی حرف زدی؟ منو الان دوست داری؟و..." وبا تاکید به این که توجه به کودک باید به جا وبه موقع باشد کودکی که درمحبت این امر درش رعایت نشده درمورد یک مورد مشابه باهاش دعوا کردن وچیزی شبیه همین مسئله مجددا اتفاق افتاده یا رهایش کردن ویا حتی توسط والدین تشویق شده این کودکان به مرور دچار دلبستگی ناایمن دوسوگرا میشوند.مثلا درروابط بزرگسالی اول هفته خوب هستند آخر هفته حالشون بد میشه اول هفته میخوان با فرد مورد نظرشان ازدواج کنند ولی چند روز بعد میگن ما به درد هم نمیخوریم تکلیفاشن با خودشان معلوم نیست. به زبان عامیانه با دست پس میزنن وبا پا پیش میکشن. وغالبا این افراد که آشفته هستند دچار بیمارهای دیگری هم میشوند.
دکتر هادی به این مسئله اشاره نمودند که شدت و فراوانی وتکرار دریک رفتار میتوان گفت که افراد بیمارهستند یا خیر. وهمچنین درمورد سن مهدکودک گفتند بهتره درپایان سه سالگی کودک را به مهد فرستاد وقبلا ما توصیه میکینیم که پیش مادر باشد چون دراین سن بچه به حرف میافتد میتواندانتقال مطلب نماید البته اگر با توجه به مقضیات هرخانواده نیاز است که زودتر به مهد فرستاده شود(مادران شاغل) مشکلی نیست ،یه بخش از روز بچه درمهد میباشد ودربخش دیگر مادر جبران نمایدومحبت به فرزند ارزانی میدارد .
ودرپایان اشاره کردند تا ذهن فردی تغییر پیدا نکند تغییری درمسیر زندگی ورفتارش به وجود نمی آید. ودرپاسخ به سوال یکی از حضار فرمودند جسم وروح دوروی یک سکه اند اگر جسم بیمار بشه روح هم بیمار می شود وبلعلکس وباز هم تاکید نمودند که پدر ومادرها نیازاست برای قبل از فرزند دار شدن آموزش وآگاهی های لازم کسب کنند تا شیوه درست برخورد با فرزندشان را یاد بگیرند.
در پایان یادآور می‌شود سمینارهای کانون فارغ‌التحصیلان دانشگاه آزاد اسلامی برای عموم دانش‌آموختگان این دانشگاه، آزاد و رایگان برگزار می‌شود و مخاطبان می‌توانند از طریق دفتر ارتباط با فارغ‌التحصیلان با شماره تماس: 88777502 (10 خط) از ساعت 8 الی 20 و یا از طریق سایت www.aiau.ir از این برنامه‌ها بهره‌مند گردند. 

دانش‌آموخته عزیز:

پیشنهاد می‌شود در صورت تمایل با کلیک روی این لینک، اخبار سایت را به هم‌دانشگاهی و دوستان خود معرفی کنید.

(این امکان برای افرادی که در سایت ثبت‌نام نموده‌اند، فراهم است.)

مترجم:  
منبع :
 

تاريخ ايجاد: 24/09/1393 06:04 ب.ظ
تاريخ آخرين اصلاح : 20/02/1394 01:22 ب.ظ