Skip Navigation Links
انصراف از پیوندهای مرور
صفحه اصلی
درباره كانون
خدمات و تسهیلات
بخشنامه‌ها
کانون واحدها
انتقاد و پيشنهاد
تماس با ما
سوالات متداول
چاپ صفحهمعرفی سایت به هم دانشگاهی
اخبار کانون
انصراف از پیوندهای مرور
عضویت‌و‌صدور‌کارت‌فارغ‌التحصیلی:
ثبت نام در سایت
عضویت رایگان
درخواست‌کارت‌شناسایی‌‌فارسی
درخواست‌کارت‌شناسایی‌‌انگلیسی
درخواست‌تمدید‌یا‌تعویض‌کارت
ویرایش اطلاعات شخصی
آخرین وضعیت صدور کارت
سوالات متداول
بازیابی رمز عبور
انتقادات مربوط به کارت
رمز عبور برای درخواست‌های پستی
فرم درخواست کارت شناسایی فارغ التحصیلی (غیراینترنتی-پستی)
مشروح برنامه‌ها و خدمات کانون
اخبار:
بازار کار و فرصت‌های شغلی
تحصیلات تکمیلی و تخصصی
تشکل‌ها و نظام‌های صنفی
نظام وظیفه دانشگاهیان
دانشگاه آزاد اسلامی
کانون فارغ التحصیلان
ثبت نام متقاضیان کار
گزارش تصویری:
عکس‌ها
فیلم ها
معرفی سايت به هم دانشگاهی
ایده های فارغ التحصیلان
 
سمینار تحلیل وضعیت بورس ایران در سال ۹۴ برگزار شد؛ 
تاثیر چهار شاخص کلان، در تحلیل بورس سال آینده 
 
 
  -

کانون فارغ التحصیلان دانشگاه آزاد اسلامی با مشاركت روزنامه فرهيختگان در راستای ارتقاء سطح مهارتهای دانش‌آموختگان، سمینار تحلیل وضعیت بورس ایران در سال ۹۴ را پنجشنبه هفته گذشته در تالار علامه طباطبایی دانشکده علوم پایه دانشگاه علوم و تحقیقات برگزار كرد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی فارغ‌التحصیلان، سید محمد هاشمی نژاد طی این سمینار در دو بخش آشنایی با بورس ایران و بررسی عوامل موثر بر تحليل و پيش‌بيني بورس به ایراد سخنرانی پرداخت.

بورس و تاریخچه آن
سید محمد هاشمی‌نژاد در ابتدای سمینار عنوان کرد: برای ورود به هر بازاری باید فضا و جایگاه آن را به خوبی بشناسیم، بازار مالی شامل بازار پول و بازار سرمایه است.
وی در مورد سابقه بورس در ایران گفت: فکر اصلی ایجاد بورس در ایران به سال 1315 برمی‌گردد، اما در سال 1345 ایجاد آن تصویب شد و در سال 1346 آغاز به کار کرد. بعد از سال 85 و ابلاغ بند ج اصل 44 قانون اساسی، اوج شکوفایی بورس ایران بود و با ورود نهادهای جدید در این بازار، نیروهای جدید متناسب با آن جذب این بازار شدند.
ارکان بازار سرمایه
هاشمی نژاد سپس ارکان بازار اوراق بهادار را تشرح کرد و گفت: شورای عالی بورس و اوراق بهادار در راس بازار سرمایه قرار دارد که مترادف شورای پول و اعتبار است. بعد از آن سازمان بورس و اوراق بهادار است که زیر نظر شورای عالی بورس است و نهاد ناظر بازار سرمایه محسوب می‌شود.
وی در ادامه اذعان داشت: بورس اوراق بهادار، فرابورس، بورس کالا، بورس انرژی و سایر نهادهای مالی زیر نظر سازمان بورس و اوراق بهادار فعالیت می‌کنند و بورس کالا شامل بورس کشاورزی، بورس فلزات و به تازگی بورس پتروشیمی می‌شود.
مزایای بورس از دیدگاه‌های مختلف
هاشمی‌نژاد، سپس کارکرد بورس را از سه دیدگاه کلان اقتصادی، سرمایه‌گذاران و شرکت‌های پذیرفته‌شده تشریح کرد و گفت: کنترل حجم نقدینگی از طریق انتشار سهام و اوراق مشارکت، تامین مالی دولت و موسسات دولتی از طریق انتشار اوراق مشارکت، فراهم‌سازی نسبی زمینه‌های بازار رقابت کامل و تخصیص مطلوب‌تر منابع، ایجاد زمینه گسترش مالکیت عمومی و توزیع عادلانه‌تر درآمد، هدایت پس‌اندازها و سرمایه‌ها به سمت سرمایه‌گذاری مولد و تامین مالی شرکت‌ها و کمک به رشد اقتصادی و افزایش اشتغال از جمله مزایای بورس از دیدگاه کلان اقتصادی است.
وی با اشاره به اینکه بورس برای سرمایه‌گذاران نیز دارای مزایایی است، اظهار داشت: فراهم ساختن امکان خرید سهام و سایر اوراق بهادار برای کسب بازده مناسب، ایجاد زمینه داد و ستد، قابلیت نقدشوندگی نسبی بالای اوراق بهادار، فراهم کردن طیف نسبتاً متنوعی از فرصت‌های سرمایه‌گذاری در اوراق بهادار با بازدهی و ریسک متفاوت، نبود حد سرمایه مجاز و ورود با هر میزان سرمایه، بالا بودن تب گسترش این بازار و ظرفیت بالای بازار موجود از جمله این کارکردهاست.
کارشناس ارشد بازار سرمایه عنوان داشت: بورس برای شرکت‌های پذیرفته شده نیز دارای مزایایی است که می‌توان از دسترسی به منابع مالی نسبتاً ارزان قیمت و بلند مدت، افزایش اعتبار داخلی و خارجی و منافع حاصل از آن، فراهم آمدن امکان تامین مالی از طریق انتشار اوراق مشارکت با مجوز بورس، افزایش سرمایه بسیار ساده و برخورداری از برخی معافیت‌های مالیاتی  نام برد.
مولفه های اصلی بورس
هاشمی نژاد در ادامه از تالار بورس، کارگزاران بورس، خریدار، فروشنده و فهرست رسمی بورس به عنوان مولفه های اصلی بورس یاد کرد و گفت: تالار بورس جایی است که کارگزاران به خرید و فروش سهام می پردازند. در ایران 22تالار منطقه ای وجود دارد. البته با الکترونیکی شدن فعالیتهای بازار سرمایه، عملا تالار بورس به مکانی برای حضور افراد با زمان آزاد بیشتر تبدیل شده است.
وی در مورد کارگزاران  بورس گفت: کارگزاران  بورس شرکت هایی هستند که افراد برای خرید وفروش سهام باید به آنها مراجعه کنند. در واقع کارگزاران واسطه بین سهامداران و شرکتهای حاضر در بورس اوراق بهادار هستند و خرید وفروش سهام شرکتهای بورسی در بازار ، فقط توسط کارگزاران رسمی سازمان بورس اوراق بهادار امکان پذیر است. در حال حاضر حدود 100کارگزار با حدود 200شعبه در کشور وجود دارد.
وی در مورد عوامل موثر در انتخاب کارگزار تاکید کرد: کارگزاری ها با درجات الف، ب و ج رتبه‌بندی شده اند و این رتبه‌بندی ها می‌تواند ملاکی برای انتخاب آنها باشد. البته باتوجه به اینکه در حال حاضر معاملات به سه صورت سنتی، اینترنتی و برخط انجام می‌شود و در روش برخط عملا معاملات بدون دخالت کارگزاری‌ها است، ملاک انتخاب باید سرعت و سهولت نرم‌افزاری باشد که کارگزاری در اختیار خریداران می‌گذارد.
هاشمی نژاد اظهار کرد: خریدار و فروشنده هم می توانند افراد حقیقی و حقوقی  باشند . یعنی همان صاحبان سرمایه و نقدینگی که می توانند ، مردم عادی یا یک شرکت خاص  باشند.
وی در مورد فهرست رسمی بورس گفت: شرکت هایی که قابلیت معامله شدن در بورس را دارند ، دراین فهرست موجود هستند. هزاران شرکت در کشور با موضوعات مختلف فعالیت می کنند، اما در بورس فقط شرکت هایی حضور دارند که صلاحیت آنها تصویب شده و نام آنها در فهرست رسمی بورس درج شده است.
مولفه های تحلیل بورس
هاشمی نژاد در ابتدای بخش دوم صحبتهایش با اذعان به اینکه در این جلسه، مخاطبان 70 تا 90 درصد ماهیگیری و تحلیل را فرامی‌گیرند و حدود 10 درصد با یک یا دو صنعت در بازار سرمایه آشنا می‌شوند، در مورد مولفه‌های موثر بر تحليل بورس گفت: بررسی تاثیرات بودجه، نرخ ارز، قیمت جهانی نفت و قیمت جهانی فلزات، چهار مولفه اصلی هستند که برای تحلیل و پیش بینی بورس در سال آینده باید مورد توجه قرار گیرند.
وی با تاکید بر اینکه با دیدن بودجه، مسیر تصمیم گیری و سیاست گذاری افراد و شرکتها معلوم می‌شود، گفت: بورجه عمرانی دولت تاثیر مستقیی بر بازار سرمایه دارد. صنایعی همچون سیمان، فولاد، پيمانكاري و املاك و مستغلات با افزايش هزينه هاي عمراني دولت، در بازار سرمايه شرايط مطلوبي پيدا مي‌كنند.
هاشمی‌نژاد اذعان کرد: رشد درآمدهاي نفتي به افزايش توان مالي دولت و در نتيجه به افزايش مخارج جاري و عمراني منتهي مي شود. افزايش درآمدها و مخارج دولت موجب رونق اقتصادي و بهبود شرايط مالي شركتها مي‌شود. ضریب همبستگی میان درآمدهای نفتی دولت و شاخص قیمت و بازده نفتی 88 درصد است.
وی با بیان اینکه یکی دیگر از شاخص‌های کلان، اصلی و تاثیرگذار نرخ ارزاست، اظهار داشت: نرخ ارز یک تیغ دولبه است. عدم اطمينان از ميزان نوسانات نرخ ارز براي هر بنگاه نوعي ريسك تلقي مي شود كه مي تواند چارچوب فعاليت بنگاه را تحت تاثير قرار دهد. با افزایش نرخ ارز صنایعی که صادر کننده هستند وضعیت بهتری پیدا می‌کنند و صنایع وارد کننده شرایط خوبی پیدا نمی‌کنند.
تححليل صنايع با اهميت بازار سرمايه
هاشمی‌نژاد اظهار داشت: بررسي هاي انجام شده نشان مي دهد كه مصوبات مجلس شوراي اسلامي به روي برخي صنايع اثر مستقيم دارد. صنايعي مانند صنعت فلزات اساسي و استخراج كانه هاي فلزي از مصوبات مربوط اثر مي پذيرند. همچنين مصوباتي كه به افزايش قيمت آب، برق، گاز و بنزين به صورت مستقيم و غيرمستقيم منجر مي‌شود، هزينه هاي صنايع را افزايش مي‌دهد.
وی با بیان اینکه نوسانات قیمت نفت نیز بر برخی صنایع مانند صنعت پتروشیمی و صنعت فرآورده های نفتی (پالایشگاهی) اثر مستقیم دارد، افزود: همچنین این نوسانات بر روی قمیت سوخت مصرفی صنایع اثرگذار است. برای مثال صنعت سیمان با هزینه انرژی معادل 27درصد از بهای تمام شده، از نوسانات قیمت سوخت اثر بالایی می‌پذیرد.
هاشمی‌نژاد در پایان در مورد نسبت سهم صنایع و شرکتهای مختلف در بازار سرمایه خاطرنشان کرد: سهم صنایع مهمی همچون محصولات شیمیایی، فلزات اساسی، استخراج کانه های معدنی و... در بازار سرمایه بیش از دیگر صنایع و شرکتهاست به طوریکه محصولات شیمیایی به تنهایی بیش از 25درصد از ارزش بازار سرمایه را داراست. صنعت فلزات نیز حدود 10 درصد از کل ارزش بازار سرمایه را در اختیار دارد که قیمت نفت به عنوان حامل انرژی روی آن تاثیر منفی و نرخ ارز روی آن تاثیر مثبت دارد.

گزارش از: سمیرا بندگان


 

دانش‌آموخته عزیز:

پیشنهاد می‌شود در صورت تمایل با کلیک روی این لینک، اخبار سایت را به هم‌دانشگاهی و دوستان خود معرفی کنید.

(این امکان برای افرادی که در سایت ثبت‌نام نموده‌اند، فراهم است.)

 

مترجم:  
منبع :
 

تاريخ ايجاد: 13/12/1393 12:49 ب.ظ
تاريخ آخرين اصلاح : 01/01/1394 01:22 ب.ظ