Skip Navigation Links
انصراف از پیوندهای مرور
صفحه اصلی
درباره كانون
خدمات و تسهیلات
بخشنامه‌ها
کانون واحدها
انتقاد و پيشنهاد
تماس با ما
سوالات متداول
چاپ صفحهمعرفی سایت به هم دانشگاهی
اخبار کانون
انصراف از پیوندهای مرور
عضویت‌و‌صدور‌کارت‌فارغ‌التحصیلی:
ثبت نام در سایت
عضویت رایگان
درخواست‌کارت‌شناسایی‌‌فارسی
درخواست‌کارت‌شناسایی‌‌انگلیسی
درخواست‌تمدید‌یا‌تعویض‌کارت
ویرایش اطلاعات شخصی
آخرین وضعیت صدور کارت
سوالات متداول
بازیابی رمز عبور
انتقادات مربوط به کارت
رمز عبور برای درخواست‌های پستی
فرم درخواست کارت شناسایی فارغ التحصیلی (غیراینترنتی-پستی)
مشروح برنامه‌ها و خدمات کانون
اخبار:
بازار کار و فرصت‌های شغلی
تحصیلات تکمیلی و تخصصی
تشکل‌ها و نظام‌های صنفی
نظام وظیفه دانشگاهیان
دانشگاه آزاد اسلامی
کانون فارغ التحصیلان
ثبت نام متقاضیان کار
گزارش تصویری:
عکس‌ها
فیلم ها
معرفی سايت به هم دانشگاهی
ایده های فارغ التحصیلان
 
در سمینار راه‌های جلوگیری از طلاق مطرح شد 
در زندگی زناشویی خوب، حرفی از طلاق نیست 
 
 
  -

کانون فارغ‌التحصیلان دانشگاه آزاد اسلامی در راستای بالا بردن مهارتهای زندگی دانش‌آموختگان این دانشگاه، پنجشنبه هفته گذشته اقدام به برگزاری سمینار «شکست و ناکامی در زندگی و راه‌های جلوگیری از طلاق» از سلسله سمینارهای زندگی بهتر برای دانش‌آموختگان کرد.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی فارغ‌التحصیلان؛ در این سمینار دکتر میرمحمد مجد روانپزشک، عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران و برنده جایزه یونیسف به خاطر دایر کردن مشاوره قبل از ازدواج در ایران در دو بخش سخنرانی و پرسش و پاسخ به دانش‌آموختگان دانشگاه آزاد اسلامی مهارتهای جلوگیری از طلاق را آموخت.
عللی که باعث طلاق می‌شوند
دکتر مجد در ابتدای سخنان خود با اذعان به اینکه 75دلیل برای طلاق وجود دارد، گفت: یکی از علل طلاق، ازدواجهایی است که به دنبال یک عشق لحظه‌ای شکل می‌گیرد.
او با اشاره به اینکه یکی دیگر از علل طلاق، ازدواج با فامیلهای نزدیک است، تصریح کرد: وقتی یک زندگی مشترک با وصلت فامیلی شکل می‌گیرد، یک اختلاف کوچک باعث انشار آن در کل خانواده‌ها و مشکلات بیشتر می‌شود.
عضو هیئت علمی دانشگاه در ادامه اظهار داشت: افرادی که تشابهات زیادی با هم دارند هم به دلیل اینکه پس از ازدواج به تکامل نمی‌رسند، ممکن است دچار طلاق شوند.
میرمحمد مجد با اشاره به اینکه اشکالات شخصیتی هر کدام از طرفین، باعث طلاق می‌شود، افزود: افراد خسیس، وسواسی، سوءظنی و دارای امراض جنسی، دچار مشکل در شخصیت هستند که باید با مراجعه به روانشناس یا روانپزشک معالجه شوند، تا طرف مقابل بتواند با آنها زندگی کند. البته درمان برخی امراض روانی، سخت و زمانبر است.
این روانپزشک یادآور شد: یکی دیگر از علل مهم طلاق، دخالت والدین است؛ این دخالتها، بدترین سم برای زندگی زناشویی است.
دکتر مجد در ادامه به مشکلات اقتصادی به عنوان یکی از عوامل طلاق اشاره کرد و گفت: در ایران و مشرق زمین مرد مسئول چرخاندن زندگی اقتصادی است. زنان هیچ تکلیفی برای اداره اقتصادی زندگی زناشویی ندارند، اگر زنی در زندگی مشترک کمک مالی کرد، لطف کرده و باید این کمک را به عنوان یک قرض پذیرفت. متاسفانه اکنون شایع شده زنانی که شوهرانشان دچار سقوط اقتصادی می‌شوند، طلاق میگیرند.
اجتناب از مجادله در زندگی
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران خاتمه احساس دوست داشتن را دلیل بعدی طلاق عنوان و تصریح کرد: دوست داشتن ضرورت زندگی مشترک است. دوست داشتن خوب است اما عشق ورزیدن خوب نیست.
او در ادامه به مباحثه‌های زیاد و طولانی زوجین اشاره کرد و گفت: دعواهای زندگی زناشویی معمولا از طرف زنان آغاز می‌شود، اما این مجادلات را باید قیچی کرد. البته این آقایان هستند که باید با خارج شدن از محل مجادله، آن را قیچی کنند. بدانید که مجادلات و بگومگوها در مورد هیچ چیزی نتیجه‌ای ندارد و موضوعاتی که می‌خواهیم را نمی‌توانیم در این مباحثه ها تحمیل کنیم.
مدرس کلاسهای مشاوره ازدواج در ادامه توضیح داد: شخصیت افراد جامعه، قبل و بعد از ظهور اینترنت دچار تغییر شده است. دنیای مجازی با تمام مزایایی که دارد، دارای معایبی هم هست و باعث شده به خاطر استفاده نادرست از آن، خانواده‌ها دچار مشکل و حتی طلاق شوند.
میرمحمد مجد با تاکید بر پیشگیری از به وجود آمدن حس تنفر در زندگی، گفت: وقتی شخصی نسبت به همسرش دچار تنفر می‌شود، خطرناک است. چون این احساس روز به روز بیشتر شده و بعد از آن طلاق به وجود می‌آید.
انواع جدایی
او تصریح کرد: موضوع بعدی تاثیرگذار در طلاق، مسائل جنسی است. ارتباط جنسی خوب باعث استحکام زندگی است.
مجد در ادامه انواع طلاق را نام برد و اظهار داشت: بعضی دچار جدایی عاطفی هستند؛ کسی که همسرش را دوست ندارد ولی بالاجبار با او زندگی میکند دچار طلاق عاطفی شده است. وقتی هم کسی جسم همسرش را دوست ندارد، دچار جدایی جسمی می‌شوید.
عوارض بعد از جدایی
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران در ادامه به عوارض بعد از طلاق اشاره کرد: بعد از طلاق، افراد دچار افسردگی و اضطراب شدبد می‌شوند. بعد از 6 ماه تا یک سال، عزاداری برای طلاق پایان می‌یابد می‌توان پس از آن یک انتخاب درست برای ازدواج موفق داشت.
دکتر مجد در پایان سخنرانی خود گفت: پیشگیری از طلاق نداریم، باید قبل از ازدواج خوب انتخاب کنید و ازدواج موفق داشته باشید. در زندگی زناشویی خوب، حرفی از طلاق نیست.
پرسش و پاسخ دانش‌آموختگان
دکتر مجد در پاسخ به سئوال یکی از دانش‌آموختگان درباره اینکه «چطور می‌شود شریک زندگی را برای بچه‌دار شدن آماده کرد‌؟»، گفت: هر دو طرف زندگی مشترک باید موافق بچه‌دار شدن باشند و از نظر روحی و اقتصادی آماده باشند. پیشنهاد ما برای بچه‌دار شدن، یک یا دو سال بعد از آغاز زندگی مشترک است.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران در پاسخ به این سئوال که «آیا بازگشت به زندگی بعد از طلاق جایز است؟»، گفت: خیر. چون دوباره همان مسائل قبلی تکرار خواهد شد. بهترین ازدواج مجدد با کسی است که او هم قبلا ازدواج کرده باشد.
او در پایان در پاسخ به این پرسش که «پس از چند سال زندگی مشترک، چگونه می‌توانیم زندگی خود را حفظ کنیم؟» گفت: با احترام متقابل، محبت دوجانبه، رعایت حقوق انسانی و احترام به خانواده‌ها می‌توان زندگی مشترک را حفظ کرد.
در پایان یادآور می‌شود این سمینار و دیگر سمینارها و کارگاه‌های کاربردی کانون فارغ‌التحصیلان به صورت رایگان با هدف فراگیری مهارت‌های زندگی مشترک و با عناوین مختلف برگزار می‌شودو علاقه‌مندان می‌توانند جهت ثبت‌نام و کسب اطلاعات بیشتر با شماره تماس 88777502 (از ساعت 8 الی 18) تماس یا به نشانی اینترنتی www.aiau.ir مراجعه کنند.

 

 

 

مترجم:  
منبع :
 

تاريخ ايجاد: 30/10/1395 03:59 ق.ظ
تاريخ آخرين اصلاح : 23/03/1396 12:59 ب.ظ