Skip Navigation Links
انصراف از پیوندهای مرور
صفحه اصلی
درباره كانون
خدمات و تسهیلات
بخشنامه‌ها
کانون واحدها
انتقاد و پيشنهاد
تماس با ما
سوالات متداول
چاپ صفحهمعرفی سایت به هم دانشگاهی
اخبار کانون
انصراف از پیوندهای مرور
عضویت‌و‌صدور‌کارت‌فارغ‌التحصیلی:
ثبت نام در سایت
عضویت رایگان
درخواست‌کارت‌شناسایی‌‌فارسی
درخواست‌کارت‌شناسایی‌‌انگلیسی
درخواست‌تمدید‌یا‌تعویض‌کارت
ویرایش اطلاعات شخصی
آخرین وضعیت صدور کارت
سوالات متداول
بازیابی رمز عبور
انتقادات مربوط به کارت
رمز عبور برای درخواست‌های پستی
فرم درخواست کارت شناسایی فارغ التحصیلی (غیراینترنتی-پستی)
مشروح برنامه‌ها و خدمات کانون
اخبار:
بازار کار و فرصت‌های شغلی
تحصیلات تکمیلی و تخصصی
تشکل‌ها و نظام‌های صنفی
نظام وظیفه دانشگاهیان
دانشگاه آزاد اسلامی
کانون فارغ التحصیلان
ثبت نام متقاضیان کار
گزارش تصویری:
عکس‌ها
فیلم ها
معرفی سايت به هم دانشگاهی
ایده های فارغ التحصیلان
 
توسط کانون فارغ التحصیلان انجام شد؛ 
بازدید از پژوهشکده بین‌المللی زلزله‌شناسی و مهندسی زلزله 
 
 
  -
جمعی از فارغ‌التحصیلان رشته‌های مهندسی عمران، معدن، صنایع و زمین‌شناسی دانشگاه آزاد اسلامی صبح روز 28مهرماه، از مؤسسه بین‌المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله بازدید کردند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی فارغ التحصیلان این مؤسسه در آذرماه سال 1368، براساس پیشنهاد بیست و چهارمین مجمع عمومی سازمان یونسکو و تصویب شورای گسترش آموزش عالی دولت ایران، با تکیه بر متخصصین ایرانی تاسیس شد. این پژوهشکده در پاییز 1378 و براساس مصوبه چهارصد و هشتمین جلسه شورای گسترش آموزش عالی به سطح پژوهشگاه ارتقاء یافت.بیشتر اعضای علمی پژوهشگاه در رشته‌های عمران، گرایش‌های سازه، عمران، زمین‌شناسی، ژئو‌فیزیک و مکانیک تحصیل کرده‌اند. همچنین پژوهشگاه براساس مصوبه شورای گسترش آموزش عالی از سال 1373، اقدام به برگزاری دوره¬های تحصیلات تکمیلی در مقطع کارشناسی ارشد و از سال 1375 در مقطع دکترا نموده است.جمع فارغ‌التحصیلان در ابتدا به بازدید از مرکز ملی شبکه لرزه‌نگاری باند پهن ایران پرداختند. در این مرکز به کمک 24‌ایستگاه شبکه  لرزه‌نگاری می‌توان به ثبت دقیق و قابل اعتماد رویدادهای لرزه‌ای طبیعی و مصنوعی در ایران و منطقه‌ پرداخت و در نهایت با محاسبه دقیق مشخصات زمین‌لرزه‌ها (محل، زمان، بزرگا، عمق و...)  امر اطلاع‌رسانی سریع به مراکز ذیربط از طریق وب سایت پژوهشگاه، پست الکترونیکی و... را انجام داد.
در حال حاضر این مرکز توانایی محاسبه پارامترهای زمین‌لرزه‌های با بزرگی بیش از 5/2 ریشتر در حداکثر 20 دقیقه پس از وقوع را دارد.  مرکز ملی شبکه لرزه‌نگاری باند پهن ایران، تفاوت در نوع رابطه و استاندارد استفاده‌شده را علت تفاوت بزرگی اعلام‌شده از سوی موسسات داخلی و خارجی دانست. شایان ذکر است بیشتر کارشناسان این بخش در رشته‌های زمین‌شناسی و ژئو‌فیزیک تحصیل کرده‌اند.در ادامه، فارغ‌التحصیلان به بازدید از پژوهشکده مهندسی سازه پرداختند. به نقل از وب‌سایت پژوهشکده مهندسی سازه، این پژوهشکده برای تحقق اهداف پژوهشی، اقدام به ایجاد پیشرفته‌ترین و مجهزترین آزمایشگاه دینامیک سازه کشور نموده است؛ به‌طوریکه تجهیزات آزمایشگاه  موجود، توانایی انجام اکثر آزمایش‌های استاتیکی و دینامیکی سازه‌ها، آزمایشهای مخرب و غیرمخرب در محل را ایجاد نموده است. از جمله تجهیزات آزمایشگاهی معرفی‌شده توسط کارشناس آزمایشگاه سازه، می‌توان به کف قوی ، قاب عکس‌العمل ثابت ، قاب عکس‌العمل محرک ، میز لرزان  و انواع جک اشاره کرد.در آزمایشگاه پژوهشکده مهندسی سازه، نیروها را شبیه‌سازی کرده و رفتار سازه‌ها در برابر این نیروها بررسی می‌شود.
از دیگر برنامه‌های این پژوهشکده می‌توان به برگزاری دوره دکترای مهندسی عمران- زلزله (سازه)، همکاری‌های علمی-پژوهشی و فناوری با مراکز تحقیقاتی- آموزشی و انجمن‌های علمی و مهندسی داخل و خارج از کشور و همکاری با صنعت، سازمان‌های اجرایی و جامعه مهندسی کشور از طریق ارائه خدمات مشاوره‌ای اشاره کرد. بیشتر کارشناسان و متخصصین پژوهشکده مهندسی سازه در گرایش‌های مختلف مهندسی عمران تحصیل کرده‌اند.در آخرین مرحله، فارغ‌التحصیلان به بازدید از آزمایشگاه پژوهشکده مهندسی ژئو‌تکنیک پرداختند. از اهداف اصلی آزمایش مکانیک خاک و ژئو‌تکنیک  مهندسی می‌توان به پروژه تحقیقاتی و پروژه‌های ارتباط با صنعت اشاره کرد. در هریک از این اهداف، آزمایش‌های مختلفی از جمله آزمایش استاتیکی، آزمایش دینامیکی و آزمایش ژئو‌فیزیک انجام می‌شود. فارغ‌التحصیلان در آزمایشگاه پژوهشکده مهندسی ژئو‌تکنیک از تجهیزات مختلفی چون دستگاه برش پیچشی تناوبی و دستگاه سه محوری استاتیکی بازدید کردند. بیشتر متخصصین شاغل در این پژوهشکده در رشته‌های مهندسی عمران، ژئو‌فیزیک، زمین‌شناسی تحصیل کرده‌اند.نکته قابل توجه در بازدید از مؤسسه بین‌المللی زلزله‌شناسی و مهندسی زلزله این بود که طیف تقریباً وسیعی از رشته‌های مختلف دانشگاهی قادر به همکاری با این پژوهشکده است. 

دانش‌آموخته عزیز:

پیشنهاد می‌شود در صورت تمایل با کلیک روی این لینک، اخبار سایت را به هم‌دانشگاهی و دوستان خود معرفی کنید.

(این امکان برای افرادی که در سایت ثبت‌نام نموده‌اند، فراهم است.)

مترجم:  
منبع :
 

تاريخ ايجاد: 29/07/1393 01:25 ب.ظ
تاريخ آخرين اصلاح : 04/08/1393 12:00 ب.ظ