fa نگرانی جامعه کارگری از لغو جلسه امروز دستمزد نماینده کارگران در شورای عالی کار می‌گوید: وقتی کارگران حتی در شرایط شیوع کرونا با غیرت و همت سر کار خود حاضر می‌شوند و برای حفظ تولید کار را تعطیل نمی‌کنند وظیفه ما نمایندگان کارگری این است که در جلسات شورای عالی کار حضور یابیم و در مورد مطالبه اصلی آن‌ها یعنی دستمزد مذاکره کنیم. 3/10/2020 4:46:27 PM 3/10/2020 4:45:30 PM کانون فارغ التحصیلان دانشگاه آزاد اسلامی /../IMG/NewsDef.png /../IMG/NewsDef.png کانون فارغ التحصیلان دانشگاه آزاد اسلامی

نگرانی جامعه کارگری از لغو جلسه امروز دستمزد

نماینده کارگران در شورای عالی کار می‌گوید: وقتی کارگران حتی در شرایط شیوع کرونا با غیرت و همت سر کار خود حاضر می‌شوند و برای حفظ تولید کار را تعطیل نمی‌کنند وظیفه ما نمایندگان کارگری این است که در جلسات شورای عالی کار حضور یابیم و در مورد مطالبه اصلی آن‌ها یعنی دستمزد مذاکره کنیم.
سه‌شنبه 20 اسفند 1398 ساعت 16:46
نگرانی جامعه کارگری از لغو جلسه امروز دستمزد
ناصر چمنی در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: اگر اعلام کردیم که حتی در شرایط قرنطینه حاضر به گفت‌وگو و مذاکره در مورد دستمزد کارگران هستیم وظیفه و احساس مسئولیت خود می‌دانیم که به عنوان نمایندگان کارگری در جلسات تعیین دستمزد شرکت کنیم و این انتظار زیادی نیست که شورای عالی کار هم تشکیل جلسه بدهد تا به مذاکرات مزد ۹۹ ورود کنیم.
وی ادامه داد: اگر به وزارت کار پیشنهاد کردیم در یک کمپ جداگانه شرایط گفت‌وگو و چانه‌زنی را مهیا کند می‌خواستیم بگوییم که جامعه کارگری حتی در سخت‌ترین شرایط هم برای کارگران ارزش قائل است و آمادگی دارد درباره دستمزد کارگران گفت‌وگو کند. اگر این علاقه‌مندی و احساس مسئولیت از سوی کارفرمایان هم وجود دارد جلسه امروز شورای عالی کار را تشکیل بدهند.
نماینده کارگران در شورای عالی کار تصریح کرد: یقینا اگر جلسه امروز دستمزد لغو شود تا تنها به یک جلسه در هفته آینده بسنده کنیم جامعه کارگری قضاوت خواهد کرد که علیرغم اصرار و درخواست‌های مکرر نمایندگان همه گروه‌های کارگری چنین اتفاقی افتاده و ما تحت فشار، دستمزد میلیون‌ها کارگر را تعیین نخواهیم کرد.
چمنی با بیان اینکه نمایندگان همه گروه‌های کارگری درخواست کرده‌اند که جلسه شورای عالی کار این هفته برگزار شود، افزود: متأسفانه حتی یک جلسه برای ورود به مذاکرات مزد ۹۹ نداشتیم و با برگزاری یک جلسه در هفته بعد هم به نتیجه نمی‌رسیم چون نیازمند نزدیک شدن دیدگاه‌های گروه کارفرمایی و کارگری به همدیگر هستیم.
وی خاطر نشان کرد: برای آنکه زمان را بیش از این از دست ندهیم پیشنهاد کردیم که وزارت کار شرایطی فراهم کند و در یکی از ادارات وزارتخانه کمپی ایجاد شود که آنجا به مذاکرات مزد ۹۹ به طور جدی ورود کنیم. در زمان وزارت آقای ربیعی این اتفاق افتاد. اواخر سال بود و ایشان دستور داد که تا زمان مشخص شدن رقم دستمزد، جلسات همه روزه برگزار شود و ما چهار روز به طور فشرده این جلسات را برگزار کردیم تا در نهایت پس از ساعت‌ها گفت‌وگو و چانه‌زنی به نتیجه رسیدیم.
نماینده کارگران در شورای عالی کار در پایان موکول کردن تعیین دستمزد کارگران به سال بعد را غیرقابل توجیه دانست و گفت: وقتی کارگران در شرایط حاضر و با وجود شیوع ویروس کرونا با تمام همت و غیرت خود سر کار حاضر می‌شوند تا بگویند تعطیلی برایشان معنی ندارد ما هم باید احساس مسئولیت کنیم و جامعه کارگری و مطالبات آن‌ها در این شرایط سخت را فراموش نکنیم.
به گزارش ایسنا، در حالی که قرار بود هفته گذشته اولین جلسه رسمی دستمزد سال ۱۳۹۹ کارگران برگزار شود به دلیل ملاحظات ناشی از شیوع ویروس کرونا این جلسه لغو شد.
قرار است امروز سه‌شنبه اولین جلسه رسمی دستمزد سال ۹۹ در وزارت کار برگزار شود اگرچه برخی نمایندگان کارگری تشکیل این جلسه را تأیید کرده‌اند برخی دیگر تلویحا و براساس شنیده‌ها از احتمال لغو مجدد جلسه امروز خبر می‌دهند.
تعطیلی جلسات شورای عالی کار در حالی است که تاکنون شورای عالی کار حتی یک جلسه و مذاکره جدی در خصوص دستمزد سال ۹۹ تشکیل نداده است و این امر در روزهای اخیر نگرانی جامعه کارگری را به دنبال داشته است.
 fa کانون فارغ التحصیلان دانشگاه آزاد اسلامی

وزارت علوم، تحقیقات و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی  پارک علم و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی