fa دانشگاه فرهنگیان رشته آموزش مربی پیش دبستانی ایجاد کند معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش گفت: از آنجا که شخصیت افراد در سال های اول کودکی شکل می گیرد از دانشگاه فرهنگیان درخواست می شود تا رشته مخصوص آموزش مربی پیش دبستانی ایجاد کند. 1/9/2019 1:19:38 PM 1/9/2019 1:19:28 PM کانون فارغ التحصیلان دانشگاه آزاد اسلامی /../IMG/NewsDef.png /../IMG/NewsDef.png کانون فارغ التحصیلان دانشگاه آزاد اسلامی
معاون وزیر آموزش و پرورش:

دانشگاه فرهنگیان رشته آموزش مربی پیش دبستانی ایجاد کند

معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش گفت: از آنجا که شخصیت افراد در سال های اول کودکی شکل می گیرد از دانشگاه فرهنگیان درخواست می شود تا رشته مخصوص آموزش مربی پیش دبستانی ایجاد کند.
چهارشنبه 19 دی 1397 ساعت 13:19
دانشگاه فرهنگیان رشته آموزش مربی پیش دبستانی ایجاد کند
رضوان حکیم زاده روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار حوزه آموزش ایرنا با تاکید بر اینکه آموزش به نوآموزان دوره پیش دبستانی یک کار کاملا تخصصی است، اظهار داشت: اکنون به دلیل کمبود نیروی انسانی به اجبار هر فردی با مدرک و آموزش های غیر مرتبط در این دوره مشغول به کار می شود حال آنکه باید نگاه تخصصی به تربیت مربی پیش دبستانی داشته باشیم.
وی با بیان اینکه با ایجاد این رشته تخصصی باید از اکنون برای آینده نیروهای توانمند تربیت کنیم تا بتوانیم به صورت تخصصی به تربیت نوآموزان دوره پیش دبستانی بپردازیم، ادامه داد: اکنون رشته علوم تربیتی در دانشگاه فرهنگیان وجود دارد اما دانشجو معلمان صرفا برای دوره ابتدایی تربیت می شوند و به دوره پیش دبستانی به صورت مجزا پرداخته نمی شود.
معاون وزیر آموزش و پرورش یادآورشد: با توجه به کمبودها اکنون در دانشگاه فرهنگیان صرفا برای دوره دبستان نیرو تربیت می شود اما معتقدیم با توجه به اهمیت دوران کودکی لازم است تربیت مربی پیش دبستانی به عنوان امر تخصصی در دستور کار نه فقط دانشگاه فرهنگیان بلکه دانشگاه های کشور قرار گیرد.
حکیم زاده بیان داشت: در عین حال که برنامه ریزی برای زیر پوشش قرار دادن تعداد بیشتری از نوآموزان را در برنامه داریم شرایط اقتضا می کند افرادی که مربی این دوره می شوند آموزش های لازم را فرا گرفته باشند.
معاون وزیر آموزش و پرورش با انتقاد از اینکه چرا باید دوره‌ای که شخصیت کودکان این سرزمین را شکل می‌دهد به مربیانی واگذار شود که تخصص لازم در این حوزه را ندارند، افزود: در سال‌های اخیر با کمک دولت در بسیاری از نقاط محروم مراکز پیش‌دبستانی دایر شده اما واقعیت این است که به شدت با کمبود مربی تخصصی در دوره پیش‌دبستانی مواجه هستیم.
وی در خصوص صلاحیت حرفه ای و افزایش توانمندی مربیان پیش دبستانی که اکنون مشغول فعالیت هستند نیز گفت: بر اساس دستور وزیر آموزش و پرورش تمامی افرادی که در دوره پیش دبستانی فعالیت داشته و با کودکان سر و کار دارند باید یک دوره آموزشی پایه را بگذرانند.
معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش تصریح کرد: در این رابطه یک برنامه آموزشی پایه بر اساس چارچوب صلاحیت های حرفه ای مربیان پیش دبستانی طراحی شده و مربیان پیش دبستانی اعم از بخش دولتی و غیردولتی می توانند از طریق تلویزیون تعاملی دوره مذکور را گذرانده و گواهینامه لازم را دریافت کنند.
حکیم زاده اضافه کرد: چارچوب صلاحیت های حرفه ای شامل کودکان و برنامه های درسی، مسائل روانشناسی کودکان و آموزش های لازم درباره ایمنی است و بسته کاملی را در بر می گیرد و اکنون کار ضبط برنامه های آن شروع شده است تا با توجه به بخشنامه ابلاغی به سراسر کشور، مربیان پیش دبستانی برای شرکت در این دوره ها که به صورت غیرحضوری و 24 جلسه برگزار می شود، ثبت نام کنند.
 fa کانون فارغ التحصیلان دانشگاه آزاد اسلامی