fa بیکاری ۱۵ هزار نفر «ماما» در کشور رئیس جمعیت مامایی ایران با بیان اینکه از مجموع ۴۰ هزار فارغ التحصیل ماما در کشور ۱۵ هزار نفر بیکار هستد، گفت: تلاش می کنیم تا پایان امسال موضوع بیمه پایه مامایی برقرار شود. 5/8/2019 4:41:43 PM 5/8/2019 4:41:39 PM کانون فارغ التحصیلان دانشگاه آزاد اسلامی /../IMG/NewsDef.png /../IMG/NewsDef.png کانون فارغ التحصیلان دانشگاه آزاد اسلامی
تلاش برای برقراری «بیمه پایه» مامایی

بیکاری ۱۵ هزار نفر «ماما» در کشور

رئیس جمعیت مامایی ایران با بیان اینکه از مجموع ۴۰ هزار فارغ التحصیل ماما در کشور ۱۵ هزار نفر بیکار هستد، گفت: تلاش می کنیم تا پایان امسال موضوع بیمه پایه مامایی برقرار شود.
یکشنبه 15 اردیبهشت 1398 ساعت 16:41
بیکاری ۱۵ هزار نفر «ماما» در کشور
به گزارش خبرگزاری فارس، پنجم ماه «may»، از سوی سازمان بهداشت جهانی و کنفدراسیون بین المللی مامایی به نام روز جهانی ماما نام گذاری شده است. برای اولین بار در سال 1980 این روز به عنوان روز جهانی ماما پیشنهاد و سپس از سال 1992 به صورت رسمی، به افکار عمومی جهان اعلام شد.
در کشورمان این روز مصادف با ۱۵ اردیبهشت است و به عنوان روز ماما نام گذاری شده است.
به مناسبت این روز، میزگرد بررسی «وضعیت مامایی در کشور» با حضور زهرا عابدی، رئیس جمعیت مامایی ایران و معصومه کُرپی نائب رئیس و مسئول آموزش این جمعیت در خبرگزاری فارس برگزار شد.
زهرا عابدی، رئیس جمعیت مامایی کشور در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه چه تعداد ماما در کشور فعالیت می کنند و چه تعداد بیکار هستند؟»، اظهار داشت: اکنون بیش از ۴۰ هزار فارغ التحصیل مامایی داریم که از این تعداد حداقل ۱۵ هزار ماما بیکار هستند.
 رئیس جمعیت مامایی ایران ادامه داد: عمده مشکل ما در مامایی این است که ورودی به دانشگاه در این رشته در چند سال اخیر متناسب با ایجاد بازار کار نبوده است.
وی ادامه داد: دانشگاه های غیر دولتی با گسترش شعب خود نتوانسته اند متناسب با برنامه های استخدامی کشور عمل کنند.
رئیس جمعیت مامایی ایران در پاسخ به این پرسش که «در روز ماما چه خبر خوشی برای ماماها دارید؟»، اظهار داشت: با جلسات متعددی که با اعضای کمیسیون بهداشت مجلس برگزار کرده و می‌کنیم تلاش می شود تا بیمه پایه مربوط به ماماها را تا پایان سال جاری حل و فصل کنیم.
عابدی با بیان اینکه ریشه و منبع همه مشکلات این قشر حول این محور قرار دارد، افزود: روی آوردن زمینه اشتغال ماماها در حوزه فناوری نوین از دیگر برنامه های ما برای این افراد است.
 fa کانون فارغ التحصیلان دانشگاه آزاد اسلامی

وزارت علوم، تحقیقات و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی  پارک علم و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی