fa استخدام ۱۰ هزار ماما در دستور کار قرار گرفت سخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس گفت: وزیر بهداشت قول دادند که هم بحث اشتغال ماماها، به کارگیری آنها در حوزه فناوری‌های نوین و هم در بحث مراقبت در منزل، برنامه‌ریزی‌های لازم را صورت دهند و بیمه پایه نیز در شورای عالی بیمه مورد بررسی قرار گیرد. 5/11/2019 3:33:29 PM 5/11/2019 3:33:21 PM کانون فارغ التحصیلان دانشگاه آزاد اسلامی http://www.aiau.ir/Media/Image/19/05/1905125268_Orig.jpg http://www.aiau.ir/Media/Image/19/05/1905125268_Thum.jpg کانون فارغ التحصیلان دانشگاه آزاد اسلامی
قول وزیر بهداشت برای بررسی استخدام «ماماها»

استخدام ۱۰ هزار ماما در دستور کار قرار گرفت

سخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس گفت: وزیر بهداشت قول دادند که هم بحث اشتغال ماماها، به کارگیری آنها در حوزه فناوری‌های نوین و هم در بحث مراقبت در منزل، برنامه‌ریزی‌های لازم را صورت دهند و بیمه پایه نیز در شورای عالی بیمه مورد بررسی قرار گیرد.
شنبه 21 اردیبهشت 1398 ساعت 15:33
استخدام ۱۰ هزار ماما در دستور کار قرار گرفت
به گزارش خبرگزاری فارس، حیدر علی عابدی با اشاره به انتقاد وزیر بهداشت مبنی بر ضرورت بازنگری آموزش ماماها گفت: با توجه به پیشرفت علوم، باید از حداکثر ظرفیت‌های کادر بهداشت و درمانی که مشغول ارائه خدمت هستند، استفاده کنیم و ماماها از آن جمله فارغ‌التحصیلانی هستند که علاوه بر بحث بهداشت مادر و نوزاد و زایمان طبیعی، دانش و مهارت انجام بسیاری از کارها را در ارتباط با مسائل تشخیصی و پیشگیری از بسیاری بیماری‌ها دارند و وزارت بهداشت و درمان باید از این ظرفیت‌ها بهتر استفاده کند. برخی از خدمات مورد نیاز زنان به ویژه زنان باردار، تحت پوشش بیمه نیست و وزیر بهداشت قول دادند که این کار را بررسی کنند.
بررسی حل مشکلات ماماها در کمیسیون بهداشت و درمان مجلس
نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی افزود: کمیسیون بهداشت و درمان مجلس توجه ویژه‌ای به انجمن مامایی داشته تا گزارشات خود را ارائه و نیازهای این قشر را مطرح کنند به همین دلیل این کمیسیون طی جلسه‌ای موضوعات مربوط به ماماها را پیگیری کرد.
سخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با اعلام خبر خوش درباره ماماها تصریح کرد: وزیر بهداشت قول دادند که خدمات مامایی را تحت پوشش بیمه قرار دهد؛ در جلسه‌ای در این خصوص با حضور انجمن مامایی و وزیر در کمیسیون بهداشت مجلس تشکیل شد، ماماها مشکلات خود را بیان کردند که یکی از عمده‌ترین مشکلات این بود که برخی از خدمات مورد نیاز زنان به ویژه زنان باردار، تحت پوشش بیمه نیست و وزیر بهداشت قول دادند که این کار را بررسی کنند.
استخدام ۱۰ هزار ماما در دستور کار قرار گرفت
وی افزود: به عبارت دیگر قرار شد وزیر بهداشت آن دسته از خدمات مامایی که تحت پوشش بیمه نیست، در شورای عالی بیمه و با کار کارشناسی دقیق، این دسته از خدمات را که شدیدا مورد نیاز بیمه هستند تحت پوشش قرار دهند، درخواست دیگر ماماها در مورد استخدام آنها بود که وزیر قول دادند تا با توجه به نیازهایی که در گستره جامعه خدمات سلامت دارند، بررسی شود و نتیجه را به کمیسیون اعلام کنند.
ماماها در حوزه فناوری‌های نوین دیده می‌شوند
این نماینده مردم مجلس دهم به خانه ملت گفت: درخواست دیگر ماماها این بود که در حوزه فناوری‌های نوین و همچنین در ارائه مراقبت‌ها به صورت مراقبت در منزل هم دیده شوند؛ وزیر بهداشت قول دادند که هم بحث اشتغال ماماها، به کارگیری آنها در حوزه فناوری‌های نوین و هم در بحث مراقبت در منزل، برنامه‌ریزی‌های لازم را صورت دهند و بیمه پایه نیز در شورای عالی بیمه مورد بررسی قرار بگیرد و در مجموع اینها خبرهای خوبی برای همکاران مامایی است.
۴۰ هزار فارغ التحصیل مامایی و ۱۰ هزار مامای بیکار
به گزارش خبرگزاری فارس، زهرا عابدی، رئیس جمعیت مامایی کشور در میزگرد خبرگزاری فارس با بیان اینکه اکنون بیش از ۴۰ هزار فارغ التحصیل مامایی داریم و از این تعداد حداقل ۱۰ هزار مامای بیکار داریم اظهار داشت: البته در سیستم‌های دولتی و اینکه دولت بتواند برای همه فارغ التحصیلان شرایط کار ایجاد کند، سخت است.
مهمترین موضوع در ایجاد اشتغال  این است که اشتغال را از شیوه‌های سنتی به سمت شیوه‌های نوین ببریم. الان در کل دنیا اشتغال در حوزه «دیجیتال هلث»  یا فناوری‌های نوین داریم؛ به این معنی است که شما در بستر فضای مجازی بتوانید ارائه خدمات مامایی داشته باشید؛ البته کنترل شده و در واقع اینها شرکت‌های استارت آپی هستند و باید  یکسری دستورالعمل دست و پاگیر ویرایش شود تا این مراکز بتوانند خدمات مامایی در منازل را ارائه دهند.
 fa کانون فارغ التحصیلان دانشگاه آزاد اسلامی

وزارت علوم، تحقیقات و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی  پارک علم و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی