Skip Navigation Links
انصراف از پیوندهای مرور
صفحه اصلی
درباره كانون
خدمات و تسهیلات
بخشنامه‌ها
کانون واحدها
انتقاد و پيشنهاد
تماس با ما
سوالات متداول
چاپ صفحهمعرفی سایت به هم دانشگاهی
اخبار نظام وظیفه دانشگاهیان
انصراف از پیوندهای مرور
عضویت‌و‌صدور‌کارت‌فارغ‌التحصیلی:
ثبت نام در سایت
عضویت رایگان
درخواست‌کارت‌شناسایی‌‌فارسی
درخواست‌کارت‌شناسایی‌‌انگلیسی
درخواست‌تمدید‌یا‌تعویض‌کارت
ویرایش اطلاعات شخصی
آخرین وضعیت صدور کارت
سوالات متداول
بازیابی رمز عبور
انتقادات مربوط به کارت
رمز عبور برای درخواست‌های پستی
فرم درخواست کارت شناسایی فارغ التحصیلی (غیراینترنتی-پستی)
مشروح برنامه‌ها و خدمات کانون
اخبار:
بازار کار و فرصت‌های شغلی
تحصیلات تکمیلی و تخصصی
تشکل‌ها و نظام‌های صنفی
نظام وظیفه دانشگاهیان
دانشگاه آزاد اسلامی
کانون فارغ التحصیلان
ثبت نام متقاضیان کار
گزارش تصویری:
عکس‌ها
فیلم ها
معرفی سايت به هم دانشگاهی
ایده های فارغ التحصیلان
 
 
ارایه طرح سرباز پژوهشی به 13 دانشگاه برتر کشور 
 
 
  -
معاون توسعه روستایی و مناطق محروم رییس جمهوری با اشاره به ارایه طرح سربازپژوهشی به 13 دانشگاه برتر کشورگفت: قرار است تعدادی از نیروهای فوق لیسانس و دکترای نخبه خدمت سربازی خود را در قالب طرح سرباز پژوهشی یا سرباز تحقیقی بگذرانند.
به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، سید ابوالفضل رضوی عصرچهارشنبه در جلسه با نیروهای مسلح و روسای دانشگاه های کشور در خصوص امریه نخبگان دانشگاهی سراسر کشور افزود: فارغ التحصیلان کارشناسی ارشد و دکتری رو به افزایش است و طبق قانون کشور باید بعد از فارغ التحصیلی خدمت سربازی را سپری کنند بنابراین برای این که وقت آنها به بطالت و بیکاری در مدت خدمت سربازی نگذرد نیروهای مسلح برای جذب آنها باید برنامه ای داشته باشد.
وی ادامه داد: از طرف دیگر دستگاه‌های دولتی و دانشگاه ها نیاز شدیدی به سرمایه‌های انسانی دارند ولی به دلیل این که دستگاه های دولتی برای استخدام و به کارگیری نیروهای موردنیاز خود دارای محدودیت و مشکلاتی هستند و از طرف دیگر برای حل مساله بیکاری و درآمد کم خانوار نیز که موضوع مهمی در کشور است راه حلی پیدا کنیم.
معاون توسعه روستایی و مناطق محروم رییس جمهوری گفت: بنابراین با حضور رئیس اداره سرمایه انسانی سرباز ستاد کل نیروهای مسلح ، معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری و روسای 13 دانشگاه برتر کشور که 7 درصد کل دانشجویان کشور در اختیار آنها است و از نظر تولید علم 70 درصد بنابراین در این زمینه جلسه ای را امروز برگزار کردیم که در آن طرحی با عنوان سربازپژوهش یا تحقیق تقدیم شد که قرار است تا هفته آینده روسای دانشگاه ها نظرات خود را در این خصوص ارایه کنند و سپس به صورت جمع بندی از آنها برای تکمیل طرح استفاده شود.
وی ادامه داد: در این طرح قرار است از نیروهای فوق لیسانس و دکترای نخبه که سرباز وظیفه هستند استفاده شود و مدت سربازی خود را در قالب این طرح بگذرانند.
رضوی یادآور شد: فایده و منفعت این طرح این است که هم برای افراد دوره کارآموزی محسوب می‌شود و هم احساس بطالت و بیکاری به وجود نمی‌آید و ثمربخش نیز خواهد بود.
معاون توسعه روستایی و مناطق محروم رییس جمهوری افزود: ضمن اینکه دستگاه‌های اجرایی از افراد شناخت کافی پیدا کرده و نیروهای آینده خود را از همین افراد شناخته شده علمی و عملیاتی انتخاب خواهد کرد.
وی در ادامه به امضا قرارداد مشاوره توسعه روستایی اشاره کرد و گفت: هر دانشگاهی که برای توسعه روستایی آمادگی دارد و قدم های عملیاتی بردارد که منجر به مشارکت مردم روستا در اقتصاد شود آمادگی قرارداد بستن با آنها داریم.
رضوی گفت: جلسه ای در 13 آبان برگزار خواهیم کرد که قرار است در آن از اساتید مختلفی که در راه توسعه اقتصادی روستا آمادگی دارند و ما را راهنمایی کنند دعوت به عمل آوریم.
در ادامه سردار موسی کمالی رئیس اداره سرمایه انسانی سرباز ستاد کل نیروهای مسلح بعد ازپایان جلسه به خبرنگار ایرنا گفت: در این نشست به کارگیری سربازان در بدنه دولت که در اجرای اصل 147 قانون اساسی و تدابیر رهبر معظم انقلاب فرمانده کل قوا آمده اشاره شد که در طول جنگ بخشی از نیازهای دولت را از کارکنان وظیفه تامین می کردیم که به دو صورت بود.
وی ادامه داد: یکی به صورت تربیت معلم ، قضات، خلبان، کارکنان کشتیرانی و نفت کش ها که سالانه تعدادی از سرزبان را در اختیار دولت به صورت متعهدین به خدمت قرار می دهیم که حدود 4 تا 10 است که در سازمان ها خدمت می کنند.
رییس اداره سرمایه انسانی سرباز ستاد کل نیروهای مسلح افزود: گروه دوم کسانی هستند که به عنوان امریه به دستگاه های دولتی در قالب سرباز سازندگی، معلم، هیات علمی، سرباز مربی، طبیعت و سرباز پیام آور بهداشت واگذار می شوند.
سردار کمالی گفت: سالانه چیزی حدود 20 هزارنفر از متخصصین به دستگاه های دولتی واگذار می شود که قبلا متولی خاصی در دولت نداشت که اکنون متولی آن معاونت توسعه روستایی و مناطق محروم رییس جمهوری است که این متخصصینی که به بخش دولتی می آیند را هدایت و سامان دهی می کنند که از توان این نیروها بهتر و درست استفاده شود.
وی ادامه داد: بنابراین در این جلسه بحث شد که اولا چگونه استفاده بهتر و بیشتری از سربازان در این طرح‌ها داشته باشیم. دوما زمینه گسترش آنها را در قالب طرح‌های جدیدی نیز داشته باشیم. یعنی اینکه بتوانیم تعدادی از سربازان را در اختیار مراکز تحقیقاتی و آزمایشگاه‌های دولتی قرار دهیم تا بتوانند برای مسائل مختلف و مهم کشور راه حل ارائه دهند.
کمالی ادامه داد: در این زمینه طرحی با عنوان سرباز پژوهشگر یا سرباز تحقیقی به 13 دانشگاه کشور به صورت پیش نویس ارایه شد تا بعد از مطالعه نواقص آن گرفته و تکمیل شود و بعد از آن به ستاد کل ارایه شود تا بعد از سیر مراحل تصویب مجوز استفاده از تعدادی سرباز به دانشگاه‌ها داده شود.

 


مترجم:  
منبع :
 

تاريخ ايجاد: 25/05/1396 03:34 ب.ظ
تاريخ آخرين اصلاح : 25/05/1396 06:35 ق.ظ