Skip Navigation Links
انصراف از پیوندهای مرور
صفحه اصلی
درباره كانون
خدمات و تسهیلات
بخشنامه‌ها
کانون واحدها
انتقاد و پيشنهاد
تماس با ما
سوالات متداول
چاپ صفحهمعرفی سایت به هم دانشگاهی
اخبار تشکل‌ها و نظام‌های صنفی
انصراف از پیوندهای مرور
عضویت‌و‌صدور‌کارت‌فارغ‌التحصیلی:
ثبت نام در سایت
عضویت رایگان
درخواست‌کارت‌شناسایی‌‌فارسی
درخواست‌کارت‌شناسایی‌‌انگلیسی
درخواست‌تمدید‌یا‌تعویض‌کارت
ویرایش اطلاعات شخصی
آخرین وضعیت صدور کارت
سوالات متداول
بازیابی رمز عبور
انتقادات مربوط به کارت
رمز عبور برای درخواست‌های پستی
فرم درخواست کارت شناسایی فارغ التحصیلی (غیراینترنتی-پستی)
مشروح برنامه‌ها و خدمات کانون
اخبار:
بازار کار و فرصت‌های شغلی
تحصیلات تکمیلی و تخصصی
تشکل‌ها و نظام‌های صنفی
نظام وظیفه دانشگاهیان
دانشگاه آزاد اسلامی
کانون فارغ التحصیلان
ثبت نام متقاضیان کار
گزارش تصویری:
عکس‌ها
فیلم ها
معرفی سايت به هم دانشگاهی
ایده های فارغ التحصیلان
 
 
تشریح آخرین وضعیت لايحه جامع وکالت و آزمون وكالت سال جاری  
 
 
تشکل‌ها و نظام‌های صنفی  -

دکتر علی مندنی‌پور رئیس اتحادیه سراسری کانون‌های وکلای دادگستری ایران (اسکودا) روز دوشنبه گذشته در یک نشست خبری که در محل این اتحادیه برگزار شد، به تشریح آخرین وضعیت لايحه جامع وکالت و همچنین برنامه‌ها و تصميمات کانون وکلا درخصوص آزمون وكالت سال جاری پرداخت.

زمان برگزاري آزمون سال جاري كانون وكلا و آخرين وضعيت لايحه جامع وكالت
دکتر علی مندنی‌پور رئیس اتحادیه سراسری کانون‌های وکلای دادگستری ایران (اسکودا) روز دوشنبه گذشته در یک نشست خبری که در محل این اتحادیه برگزار شد، به تشریح آخرین وضعیت لايحه جامع وکالت و همچنین برنامه‌ها و تصميمات کانون وکلا درخصوص آزمون وكالت سال جاری پرداخت.
مندنی‌پور با تاکید بر اینکه آزمون وکالت سال جاری قطعاً نیمه سوم آبان‌ماه (20 تا 30 آبان ماه) برگزار می‌شود، تصریح کرد: چندی است که شایعه شده آزمون وکالت سال جاری در شهریور ماه برگزار می‌شود که اتحادیه این شایعه را صراحتاً تکذیب و اعلام می‌کند که آزمون امسال در نیمه سوم آبان‌ماه برگزار می‌شود.

***
توافق با سازمان سنجش درباره زمان برگزاري آزمون
رئیس اتحادیه سراسری کانون‌های وکلای دادگستری ايران به مذاکرات اتحادیه متبوع خود با سازمان سنجش به منظور برگزاری آزمون وکالت سال جاری در نیمه سوم آبان ماه اشاره کرد و گفت: با این سازمان درباره برگزاری آزمون امسال در موعد مذکور به توافق رسیده‌ایم. در سال‌هاي گذشته آزمون در آذر ماه برگزار می‌شد اما با توجه به اتفاقاتی که در آزمون سال گذشته کانون وكلاي گیلان افتاد و شرایط نامساعد آب و هوایی در این استان در روز برگزاری آزمون، منجر به عدم حضور تعداد زیادی از داوطلبان و در نهایت ابطال و تكرار آزمون شد، ما را به این نتیجه رساند که آزمون سال جاری را در زمان مناسب‌تري از نظر آب و هوايي برگزار کنیم.

اصل بر يك‌مرحله‌اي بودن آزمون است
رئیس اتحادیه سراسری کانون‌های وکلای دادگستری ایران با اعلام اینکه اصل بر یک‌مرحله‌ای برگزار کردن آزمون وكالت است، تاکید کرد: نوع و نحوه برگزاری آزمون دراختیار اعضای هیئت‌مدیره کانون‌هاست. اگرچه ما به دنبال يكسان‌سازي و وحدت‌رویه در این زمینه هستیم اما اگر کانونی خواست آزمون خود را به صورتي خاص برگزار کند، اتحادیه نمی‌تواند مانع آن شود. اتحادیه مسئولیت طراحی سوالات را برعهده دارد، اما نحوه برگزاری آزمون دراختیار کانون‌های وکلاست.

تغییرات و منابع آزمون سال جاری
مندنی‌پور به تغییرات آزمون سال جاری کانون وکلا اشاره کرد و گفت: در همایش آتی اتحادیه که 27و28 اردیبهشت‌ماه به میزبانی کانون وکلای کردستان برگزار می‌شود، موضوع آزمون به طور ویژه و شفاف مورد بحث و بررسی قرار خواهد گرفت و در این زمینه و اعمال برخی تغییرات تصمیم‌گیری لازم صورت خواهد گرفت.
رئیس اتحادیه سراسری کانون‌های وکلای دادگستری ایران همچنین در گفت‌وگوی اختصاصی که در حاشیه این نشست خبری با خبرنگار بازارکار داشت در پاسخ به سوالی در رابطه با منابع آزمون سال جاری، گفت: منابع آزمون به‌طور دقیق مشخص نیست اما تا حد زیادی همان منابع آزمون سال گذشته خواهد بود.
وی افزود: آزمون سال جاری به طور قطع راحت‌تر از آزمون سال گذشته برگزار خواهد شد.

سهمیه 30 درصدی ایثارگران
مندنی‌پور درباره سهمیه 30 درصدی ایثارگران نیز گفت: اتحادیه کانون‌های وکلای دادگستری ایران همانند سیار نهادهای مدنی کشور خود را مدیون ایثارگران می‌داند و براي اين گروه احترام ويژه‌اي قائل است. همه اعضای اتحاديه اتفاق‌نظر دارند که باید به این قشر، خدمات ویژه ارائه شود.
وی افزود: ما اعتقاد داریم اگر دولت بخواهد قدردان ایثارگران باشد باید در وهله اول جایگاه علمی آنان را ارتقاء دهد. در حوزه وکالت نیز به همین منوال است. وکیلی که با جان، مال و ناموس مردم سر و کار دارد ضرورت دارد که از سواد کافی در حوزه شغلی خود برخوردار باشد.
مندنی‌پور ادامه داد: ما در آزمون سال گذشته تمهیدات بسیار ویژه‌ای به کار گرفتیم تا تعداد بیشتری از ایثارگران بتوانند در آزمون پذیرفته شوند اما متأسفانه با تمام این تمهیدات بسیاری از این افراد موفق به کسب حدنصاب لازم نشدند. در آزمون سال گذشته حدنصاب لازم برای پذیرش افراد غیرایثارگر نمره 10 تعیین شد اما برای ایثارگران این حدنصاب را تا 7 کاهش دادیم تا بلکه بتوانیم بیشتر درخدمت ایثارگران باشيم، اما با تمام این برنامه‌ها تعداد زیادی از ایثارگران موفق به کسب این حدنصاب نشدند.

زمان اعلام نتايج آزمون كانون گيلان
رئیس اتحادیه سراسری کانون‌هاي وکلای دادگستري ايران در پاسخ به سوال دیگر خبرنگار بازارکار مبنی بر اینکه نتایج آزمون کانون وکلای گیلان چه زمانی اعلام می‌شود؟ گفت: کلید نهایی تصحیح اوراق را به سازمان سنجش تحویل داده‌ایم و این سازمان از 10 اردیبهشت ماه جاری تصحیح اوراق را آغاز کرده است. پیش‌بینی می‌کنیم نتایج نهایی تا اواخر ماه جاری یا اوایل خرداد ماه اعلام شود.

لایحه جامع وکالت
رئیس اتحادیه سراسری کانون‌های وکلای دادگستری ایران، در ادامه این نشست خبری به لایحه جامع وکالت اشاره کرد و گفت: این لایحه از طرف قوه‌قضائیه تهیه شده و در حال حاضر در اختیار کمیسیون بررسی لوایح هیئت‌دولت قرار گرفته تا پس از بررسی در این کمیسیون به مجلس ارائه شود.
وی افزود: متأسفانه در این لایحه اساس استقلال کانون وکلا نادیده گرفته شده است. ما به هیچ عنوان با نظارت قوه‌قضائیه بر کانون وکلاء مخالف نیستیم کما اینکه این نظارت در حال حاضر در سطح بالایی وجود دارد اما با نادیده‌گرفتن استقلال کانون وکلاء مخالفیم.
مندنی‌پور به ماده 25 لایحه جامع وکالت اشاره کرد و گفت: در ماده 25 این لایحه پیش‌بینی شده است که یک هیئت‌نظارت متشکل از 7 قاضی، حقو‌ق‌دان و وکیل تشکیل شود و تمامی برنامه‌ها و تصمیمات در حوزه وکالت از طریق این هیئت برنامه‌ریزی و تصویب شود. این در حالی است که اعضای این هیئت از طرف قوه‌قضائیه انتخاب می‌شوند.
وی افزود: تمامی سرنوشت و هویت وکلا در گرو این هیئت است و باید مجری تصمیمات این هیئت باشند. این هیئت پروانه‌های وکالت را امضاء می‌کند؛ ابطال می‌کند؛ تخلفات و صلاحیت‌ها را رسیدگی می‌کند و کلیه امور در حوزه وکالت به وسیله این هیئت و هیئت‌های مورد تائید آن تصمیم‌گیری و اجرا می‌شود.
رئیس اتحادیه سراسری کانون‌های وکلای دادگستری ایران سپس به برخی از اختلافات و تفاوت‌های مواد این لایحه با یکدیگر اشاره کرد و گفت: براساس یکی دیگر از مواد این لایحه پیش‌بینی شده است که سازمان وکلای رسمی دادگستری تاسیس شود. در تعریفی که از این سازمان شده آن را موسسه‌ای مستقل، غیردولتی و غیرانتفاعی تعریف کرده است. اولاً عبارت سازمان صرفاً برای مراکز دولتی به کار می‌رود و تاکنون سابقه نداشته که در کشور نهاد غیردولتی را با عنوان سازمان معرفی کنند. دوماً اگر سازمان است چرا در تعریف آن از عبارت «موسسه» استفاده شده است. این دو عبارت تفاوت‌های جدی در معنی با یکدیگر دارند. سوم اینکه اصولاً اگر قرار است موسسه‌ای غیردولتی تشکیل شود چه ضرورت دارد که اعضای آن را قوه‌قضائیه تعیین کند. چرا باید یک وکیل از قاضی پروانه وکالت بگیرد؟ چرا باید وکلا در حضور قضات سوگند خود را یاد کنند.

عكس‌العمل اتحادیه در مواجه با لايحه جامع وكالت
رئیس اتحادیه سراسری کانون‌های وکلای دادگستری به عكس‌العمل این اتحادیه در مواجه با لایحه جامع وكالت اشاره کرد و گفت: پیش از این شنیده بودیم که قوه‌قضائیه در تدوین این لایحه، حقوق حقه وکلا و استقلال کانون وکلا را نادیده خواهد گرفت اما تصور نمی‌کردیم این مسئله تا اين سطح باشد. به محض اینکه این لایحه در اختیار ما قرار گرفت از کلیه کانون‌ها دعوت کردیم و در یک نشست مشترک در روز 31/1/91 به بررسی آن پرداختیم اما متاسفانه به‌دلایلی 3 کانون موفق به حضور در این نشست نشدند که اين مسئله باعث به‌وجود آمدن تاخيرهايي در اين رابطه شد، اما ما متن لایحه را برای آنها ارسال کردیم و پس از دریافت نظراتشان متنی با امضای کلیه کانون‌ها تهیه شد و برای مسئولان ذیربط ارسال شد.
وی افزود: در همایش آتی اتحادیه سراسری کانون‌های وکلای دادگستری که اواخر ماه جاری در کردستان برگزار می‌شود این لایحه مورد بحث و بررسی دقیق قرار خواهد گرفت و تصمیمات لازم اتخاذ خواهد شد.

هدف قوه‌قضائیه از تنظیم و تدوین لایحه جامع وكالت
رئیس اتحادیه سراسري کانون‌های وکلای دادگستری ایران در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه هدف قوه‌قضائیه از تنظیم و تدوین این لایحه چه بوده است؟ گفت: اتفاقاً این سوالی است که ما از مسئولان قوه‌قضائیه داریم. آنان باید به ما بگویند هدفشان از این کار چه بوده است؟ ما از بزرگان این قوه می‌پرسیم که چه اسراری به انجام این مهم در شرایط كنوني كشور دارند؟

طرح هاي مشابه مجلس و كانون وكلا
رئیس اتحادیه سراسری کانون‌های وکلای دادگستری ایران به اقداماتی که پیش از این از جانب این اتحادیه؛ كانون وكلاي دادگستري مركز و مجلس شورای اسلامی به منظور به روزرسانی قوانین حوزه وکالت انجام گرفته است، اشاره کرد و گفت: اتحادیه از چند سال پیش در زمینه قانون جامع وکالت طرح‌هایی تنظیم و به مجلس ارائه کرده است. کانون وکلای دادگستری مرکز نیز در این زمینه طرحی پیشنهاد کرده است. مرکز پژوهش‌های مجلس نیز طرحی در این راستا تهیه کرده که تقریباً مورد تایید کانون وکلاست. طرحی نیز با تلفیق تمام این موارد از جانب نمایندگان مجلس تهیه شده که امضای 153 نماینده را دارد. طرحی با این تعداد امضا یک طرح مصوب محسوب می‌شود. کمیسیون حقوقی و قضائی مجلس نيز نسبت به این طرح نمایندگان نظر مثبتی دارد. ما پیشنهاد داده‌ایم با تلفیق این طرح‌ها یک متن مناسب با تاکید بر استقلال کانون وکلا تهیه شود.

پيشنهاد اتحاديه
مندنی‌پور تصریح کرد: ما پیشنهاد داده و می‌دهیم یک هیئت از قوه‌قضائیه، یک هیئت از مرکز پژوهش‌های مجلس و یک هیئت نیز از کانون وکلا در یک نشست مشترک به بررسی لایحه جامع وكالت بپردازند و تصمیمات کارشناسانه و مبتنی بر الزامات ملی و بین‌المللی در اين زمينه گرفته شود.

ضرورت اصلاح و به‌روزرساني قوانین حوزه وكالت
مندنی‌پور به ضرورت اصلاح و به‌روزرساني قوانین حوزه وکالت اشاره کرد و گفت: ما معتقدیم قوانین حوزه وکالت باید اصلاح و به‌روز رساني شوند. قانونی که مربوط به 60 سال پیش بوده قطعاً نیاز به بازنگری و به روزرسانی دارد، اما معتقدیم این مهم الزامات خود را دارد. باید از وکلا در این زمینه نظرسنجی شود و نظرات آنان لحاظ شود. مگر می‌شود قانونی برای وکلا تهیه شود اما از آنان هیچ‌گونه نظرخواهی نشود. ما با تغییرساختار مخالفیم. هر طرح و لایحه‌ای که در این رابطه ارائه می‌شود باید استقلال کانون وکلاء را مورد توجه قرار دهد و خدشه‌ای به آن وارد نكند.

راه‌اندازی «مرکز داوری» در کانون وکلا
مندنی‌پور در ادامه از راه‌اندازی «مرکز داوری» در کانون‌های وکلای دادگستری و اتحادیه سراسری کانون‌های وکلای دادگستری ایران خبر داد و گفت: با راه‌اندازی این مراکز به دنبال آن هستیم که سطح پرونده‌های ورودی به قوه قضائيه را کاهش دهیم و پرونده‌هایی که اين قابلیت را دارند که در سطح کانون‌های وکلا مورد داوری و قضاوت قرار گیرند را داوری کنیم و از رفتن آن‌ها به دادگاه‌ها جلوگیری کنیم.
وی افزود: مرکز داوری کانون وکلا هیچ دخالتی در امور شوراهای حل اختلاف ندارد و صرفاً به دنبال کاهش تعداد پرونده‌های ورودی به قوه قضائيه است. افرادي که قضاوت مرکز داوری کانون‌های وکلا را قبول دارند می‌توانند به این‌مراکز در کانون استان متبوع خود مراجعه کنند و از این طریق به داوری پرونده‌های خود بپردازند. اگر پرونده‌ای نيز شرايط ويژه‌اي داشته باشد کانون‌های وکلاء می‌توانند آن‌را به اتحادیه و یا کانون‌های بزرگ‌تر ارجاع دهند. تشکیل مرکز داوری نیز در همایش آتي اتحاديه در کردستان مورد بحث و بررسی قرار می‌گیرد.

مترجم:  
منبع :
بازار کار

تاريخ ايجاد: 24/02/1391 11:47 ب.ظ
تاريخ آخرين اصلاح : 24/02/1391 02:49 ب.ظ