fa علوم پایه خادم رشته های مهندسی شده است رئیس دانشگاه آزاد گفت: رشته دکتری حرفه ای کشاورزی در دانشگاه آزاد تدوین و برای تصویب به وزارت علوم ارسال شده است. 12/30/2019 5:14:55 PM 12/30/2019 5:14:41 PM کانون فارغ التحصیلان دانشگاه آزاد اسلامی /../IMG/NewsDef.png /../IMG/NewsDef.png کانون فارغ التحصیلان دانشگاه آزاد اسلامی
دکتر طهرانچی:

علوم پایه خادم رشته های مهندسی شده است

رئیس دانشگاه آزاد گفت: رشته دکتری حرفه ای کشاورزی در دانشگاه آزاد تدوین و برای تصویب به وزارت علوم ارسال شده است.
دوشنبه 9 دی 1398 ساعت 17:14
علوم پایه خادم رشته های مهندسی شده است
به گزارش مهر، محمد مهدی طهرانچی در همایش تخصصی طرح تحول در علوم، مهندسی و کشاورزی که امروز در هتل فرهیختگان برگزار شد، با اشاره به بی توجهی ها نسبت به رشته کشاورزی، اظهار کرد: امروز  ۷۰۰ هزار نفر از جوانان برای انتخاب رشته در کنکور سراسری پشت صف علوم پزشکی و پیراپزشکی می ایستند و نسبت به رشته های کشاورزی توجهی نمی کنند.
رئیس دانشگاه آزاد با بیان این مطلب که نگاه مردم به عملکرد آموزش عالی در حوزه های علوم پایه، مهندسی و کشاورزی منفی است، افزود: در آموزش عالی، اقتصاد و اشتغال دانش بنیان حکم سرمایه را دارد و امروز در بهترین دانشگاه ها رشته های علوم پایه و کشاورزی مورد غفلت قرار گرفته است.
طهرانچی با بیان اینکه جوانان کشور به سمت علوم پایه نمی آیند، تصریح کرد: در حداکثر حالت، علوم پایه به خادم رشته های مهندسی تبدیل شده که این موضوع یک بحران جدی برای کشور است.
وی از راه اندازی دکتری حرفه ای کشاورزی در دانشگاه آزاد خبر داد و گفت: رشته دکتری حرفه ای کشاورزی در حال حاضر تدوین شده و هم اکنون در حال ارسال آن به وزارت علوم هستیم و امیدواریم وزارتخانه این ایده نو را مورد حمایت قرار دهد. امیدوارم کسی از این روند ناراحت نشود که چرا دانشگاه آزاد پیش افتاده است؛ خب ما درد جامعه را می بینیم و می دانیم که چه ناکارآمدی در کشور برای غذا پیش می آید.
رئیس دانشگاه آزاد افزود: ما می خواهیم کسی را تربیت کنیم که بعد از ۵ سال مدیریت گلخانه را در زمینه زراعت، تجارت و فناوری و دانش برعهده داشته باشد؛ این اقدام این یک الزام است برای نجات استقرار غذایی کشور. در همین راستا مزرعه های تولیدی و آموزشی در کشور در حال راه اندازی هستند.
طهرانچی در ادامه تصریح کرد: همچنین قرار است اساتید کشاورزی به دو دسته تقسیم شوند؛ نخست استادان علوم پایه و استادان مزرعه. برای دامپروری نیز همین مسیر را در پیش گرفته ایم.
وی افزود: براساس گزارش کمیته علوم پایه شورای عالی عتف در دوره‌ای که علوم پایه بیشتر از همیشه مورد غفلت واقع شده، بیشترین سرمایه گذاری در دانشگاه‌ها برای ایجاد آزمایشگاه و استخدام اعضای هیات علمی به کار گرفته شده است.
طهرانچی ضمن اشاره به اینکه ورودی رشته‌های علوم پایه از لحاظ کمی و کیفی کاهش پیدا کرده است، گفت: مهندس تربیت کردیم نه فناور آن هم در شرایطی که این مهندسان به کار ما نیازمدند و تنها چیزی که در صنعت نقش ایفا می‌کرد، نقدینگی بود. بعد از ۴۰ سال تربیت مهندس حال امروز به تربیت پژوهشگر- مهندس روی آورده ایم.
رئیس دانشگاه آزاد ادامه داد: ما در جامعه، مهندس باسوادی تربیت کرده‌ایم که کاری به کارخانه ندارد و به رتبه چهارم دنیا در تربیت مهندس رسیدیم در حالی که رتبه ما در کسب و کار ۱۲۷ بود.
وی با اشاره به اینکه بخش مهندسی ما سرطان زده است و با صادرات نیروی با استعداد مهندس مواجه هستیم، گفت: در حال حاضر کار ما صادرات نیروی انسانی با استعداد به سایر کشورها شده است، جوانان از دوران دانشجویی و پیش از اتمام تحصیل به دنبال مهاجرت هستند، چرا که به جای تربیت مهندس کارخانه و صنعت، پژوهشگر پرورش یافته است.
طهرانچی به بحران بزرگ تری در رشته کشاورزی اشاره کرد و گفت: ما ۱۷۰۰ عضو هیات علمی، ۵ هکتار زمین و دانشگاه‌های متعدد کشاورزی و منابع طبیعی داریم در حالی که این رشته ۷ هزار دانشجو بیشتر ندارد آن هم در شرایطی که کشاورزی دنیا فناور محور شده است.
رئیس دانشگاه آزاد با بیان این مطلب که تکنولوژی امروز در همه ابعاد غذای ما را تحت تاثیر قرار می‌دهد و دیگر این طور نیست که خورشید، آب و خاک تامین کننده غذا باشند، خاطرنشان کرد: امروز مهندس ما نمی‌تواند صفر تا صد گلخانه را پایه گذاری کند و کشاورزی ما هنوز حکم وابستگی دارد که مقصر این وضعیت دانشگاه است.
 fa کانون فارغ التحصیلان دانشگاه آزاد اسلامی

وزارت علوم، تحقیقات و فناوری  دانشگاه آزاد اسلامی   پارک علم و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی